Novi kilometri obilaznice oko Beograda, od Ostružnice do Bubanj potoka, kako su najavili nadležni, trebalo bi da budu završeni do 2020. Jedan od prvih objekata koji bi, uz „Ikeu”, mogao da se nađe na doskora neiskorišćenom i močvarnom zemljištu kod Bubanj potoka trebalo bi da bude ritejl park – neograđeni trgovački centar koji nema sve pod jednim krovom već predstavlja određen broj samostalnih objekata spojenih u jednu celinu u koju se ulazi direktno iz spoljnog okruženja. U prostoru na oko 30.000 kvadrata posao bi moglo da nađe oko 400 ljudi, a procenjuje se da će ova investicija biti teška oko 50 miliona evra. U ritejl parku bili bi zastupljeni raznovrsni brendovi.
„Ikea” na čijem zemljištu bi bio građen ritejl park već je uradila studiju izvodljivosti koja uključuje potencijale tržišta Beograda i profil partnera.
– Tačno je da postoji ideja o izgradnji ritejl parka pored naše robne kuće. Projekat je u fazi planiranja, a za njegovu realizaciju neophodna je pravilna analiza. Rezultati studije su vrlo povoljni i pokazuju da bi izgradnja ritejl parka pored robne kuće bila dobra poslovna odluka. Započeli su i radovi na završetku punog profila od Ostružnice do Bubanj potoka kao što je i najavljeno. Završetak tih radova predstavlja bitan faktor za komercijalni razvoj celokupne oblasti na Bubanj potoku koja je doskoro bila močvara – ukazuje Vladislav Lalić, regionalni direktor za razvoj „Ikee” za jugoistočnu Evropu.
Uoči otvaranja prve „Ikeine” robne kuće u Srbiji prošle godine najavljeno je i da se ozbiljno razmišlja o gradnji i druge robne kuće u Beogradu i da bi to moglo da bude nedaleko od aerodroma. Ali, kako ističe Lalić, u ovoj kompaniji trenutno su fokusirani na poslovanje robne kuće koja je otvorena pre pola godine.
– Dinamika daljeg otvaranja robnih kuća zavisiće od rezultata prve, kao i ekonomske situacije u zemlji. Trenutno se bavimo poboljšanjem kvaliteta usluga, naročito kada je reč o modelima finansiranja i što povoljnijoj dostavi proizvoda. Osim toga, trudimo se da izađemo u susret kupcima koji žele da uštede vreme i da kupovinu obave onlajn – navodi Lalić.
„Ikea” je nedavno otvorila i uslužne centre u Nišu i Novom Sadu, a razmatra se i mogućnost da se ovakve ispostave otvore i u drugim gradovima gde trenutno ne postoji potencijal za otvaranje robne kuće.
– Izgradnjom punktova za preuzimanje robe smanjuju se troškovi dostave. To znači da kupci širom Srbije u blizini svog doma mogu da preuzmu proizvode koje su prethodno kupili u „Ikea” onlajn prodavnici koristeći uslugu „klik end kolekt”. Svrha uslužnog centra za isporuku je kvalitetna, brza i povoljna usluga preuzimanja naših proizvoda – objašnjava Lalić.
Za pola godine – 1.230.000 posetilaca
U „Ikei” ističu da su vrlo zadovoljni poslovanjem robne kuće u Beogradu. U prvih šest meseci rada nju je obišlo 1.230.000 posetilaca, a u „Ikea femili program” učlanilo se više od 100.000 članova.
– Sve ukazuje da robna kuća dobro napreduje i da imamo dobru osnovu za dalje širenje poslovanja u Srbiji – tvrdi Vladislav Lalić.
U planu širenje i u regionu
Zemljište na kome je podignuta robna kuća prostire se na 12 hektara, a „Ikea” je na Bubanj potoku kupila još 19 hektara i upravo tu bi trebalo da bude ritejl park. U gradnju prve robne kuće „Beograd istok”, koja se prostire na 36.000 kvadrata, uloženo je oko 70 miliona evra, a za „Ikeu” u Srbiji trenutno radi više od 400 ljudi. Beograd je i „Ikeina” regionalna kancelarija za jugoistočnu Evropu (Rumuniju, Sloveniju, Srbiju i Hrvatsku). Namera „Ikee” je, kako je ranije najavljeno, da u narednih desetak godina u našem regionu otvori još petnaestak objekata. Najviše će ih biti u Rumuniji.