Neprijatan miris spaljenih guma i kablova već nekoliko godina je svakodnevica stanovnika Čukaričke padine. Njihove komšije, stanari obližnjeg nehigijenskog naselja, ovom nezdravom i opasnom „reciklažom” bave se kako bi izdvojili bakar koji kasnije prodaju. Ali, koliko god da u ovom biznisu zarade, cena je, upozoravaju stručnjaci, ipak prevelika: izloženi ovakvom zagađenju i oni, i njihovi susedi u opasnosti su da obole od kancera, respiratornih bolesti, hormonskih smetnji...
Sa neekološkom preradom sekundarnih sirovina nisu prestajali ni u toku zime, iako se pojedinim stanarima Čukaričke padine čini da dima ima manje nego ranije. Drugi građani iz ovog kraja tvrde da je to varka – dima ima, ali su oni manje bili u kontaktu sa zagađenjem jer su slobodno vreme hladnim danima uglavnom provodili u stanovima i nisu otvarali prozore. Pali se i dalje redovno – ujutru i uveče.
– Nema tamo mira ni kad je zima jer oni od toga žive. Redovno pale, a non-stop viđamo i kamione koji otkupljuju sirovine. Jedno vreme smo redovno protestovali, ali smo se umorili, jer ovde ispada da si, kad god si nečim nezadovoljan, protiv vlasti. Sve naše žalbe i prigovori nisu vredeli, problem još postoji i čini se da je ovakvo paljenje zapravo dozvoljeno – ogorčena je jedna stanarka Čukaričke padine.
Postavljanje stubića čija je funkcija bila da kamione koji donose otpad spreče da ulaze u naselje pokazalo se kao bezuspešno. Akcije čišćenja šumarka naspram Ulice obalskih radnika trebalo je da održavaju komunalni red, ali čim bi higijeničari otišli, sve se vraćalo na staro. Ni razgovori predstavnika opštine sa ljudima iz nehigijenskog naselja i vlasnicima otpada koji njihove materijale otkupljuju nisu imali efekta. Zakona se, izgleda, niko od njih nije uplašio.
U međuvremenu, stanari Čukaričke padine sve više gube nadu da će im se vratiti „pravo na disanje”. Nestrpljivo čekaju da se ostvare najave lokalnih vlasti da će neformalno naselje koje broji oko osamdesetak porodica biti raseljeno, a da će zaživeti reciklažni centar koji bi sadašnje zagađivače uveo u sistem i omogućio im da rade i dalje, ali bez štete po svoje i tuđe zdravlje.