Kontraceptivne pilule se koriste u prevenciji neželjene trudnoće, zbog neregularnih menstrualnih ciklusa, ublažavanja simptoma predmenstrualnog sindroma ili pojave akni, a godinama se sprovode mnoga istraživanja koja pokušavaju da utvrde kakav učinak imaju ove tablete na pojavu raka. Jedno od tih istraživanja je sprovedeno u Danskoj 2017. godine, a rezultati studije su pokazali da uzimanje ovih pilula može dovesti do većeg broja obolelih od raka dojke.
Ipak, nakon ovog projekta, Džoen E. Menson, profesorka ženskog zdravlja na Harvardu i šef preventivne medicine u Birgamu i u Ženskoj bolnici, smatra da ne treba paničiti i da moramo da sagledamo celokupan problem.
„Ti rezultati nisu razlog za brigu. Hormonalna kontracepcija je kompleksna šema prednosti i rizika i potrebno je razmotriti celokupan problem”, dodaje dr Menson. Rezultati danskog istraživanja su zabrinuli mnoge žene, a nekoliko stručnjaka u ovoj oblasti posavetovalo je pacijentkinje u vezi sa uzimanjem kontraceptivnih pilula. Kako piše „Njujork tajms”, većina ginekologa smatra da žene ispod 35. ili 40 godina ne treba da brinu zbog otkrića nove studije.
Argument koji ide u prilog uzimanju ove terapije je da, pored ovog rizika, tablete ne samo da služe prvenstveno kao prevencija neželjenih trudnoća nego smanjuju mogućnost obolevanja od reproduktivnih kancera, karcinoma endometrijuma (sloja materice) i raka jajnika, koji se često otkrivaju u stadijumima kada ih je teško lečiti. Postoje dokazi da ove tablete smanjuju mogućnost obolevanja i od kolorektalnog karcinoma (raka debelog creva).
Ovu tvrdnju podupire i britansko istraživanje u kome je učestvovalo više od 46.000 žena 1968. godine, u prvim danima pilule, i drugo, sprovedeno 44 godine kasnije. Zaključak je bio da je uticaj na ukupnu stopu raka neutralan. Primećen je porast broja obolelih od raka dojke i grlića materice, ali i da opada broj obolelih od drugih tipova karcinoma.
Ukoliko se pilule uzimaju zbog neregularnih menstrualnih ciklusa, premenstrualnog sindroma ili akni, preporučljivo je napraviti pauzu sa pilulama i naći neki lek koji u sebi ne sadrži hormone. Pauza od uzimanja ove terapije, u dogovoru sa lekarom, preporučuje se i kada nema redovnih seksualnih aktivnosti ili se koristi kondom, zato što je dansko istraživanje pokazalo da što duže se koriste pilule veća je šansa da se oboli od raka dojke.
Nakon 40. godine treba razmišljati o nehormonalnim metodama, zato što se povećava mogućnost za dobijanje raka dojki što su žene starije, kao i komplikacije kao što su pojava krvnih ugrušaka u nogama i plućima.
„U životu žene upotreba kontraceptivnih pilula može pre da spreči razvoj raka nego da ga izazove”, smatra Dejvid J. Hanter, profesor na Univerzitetu Oksford u Velikoj Britaniji.
Da bi se smanjila mogućnost obolevanja od raka dojke bitno je znati da je preporučljivo rađanje pre 30. godine, dojenje bebe, što manja izloženost radijaciji i prekid sa hormonskim terapijama nakon menopauze. Na prevenciju utiče i životni stil. Neke loše navike, kao što je pušenje treba izbaciti, unošenje crvenog mesa i alkohola treba ograničiti, važno je povesti računa o tome da se ne dozvoli višak kilograma, a tri do četiri sata vežbanja nedeljno mora da postane deo navike.