Osobe s invaliditetom najviše su izložene diskriminaciji u Srbiji, upozorava se u redovnom godišnjem izveštaju poverenice za zaštitu ravnopravnosti za 2017. godinu. U izveštaju koji je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković podnela Narodnoj skupštini naglašava se da je najviše pritužbi u prošloj godini podneto zbog slučajeva diskriminacije na osnovu invaliditeta – od 532 pritužbe, skoro petinu podnele su osobe sa hendikepom, i to najčešće zbog fizičkih barijera koje ih onemogućavaju da koriste određene usluge ili objekte. Slede pritužbe zbog diskriminacije na osnovu starosnog doba (12 odsto), pola (11,2 odsto), zdravstvenog stanja (10 procenata), nacionalne pripadnosti ili etničkog porekla (9,8 odsto), bračnog i porodičnog statusa (7,6 odsto), seksualne orijentacije (6,6 procenata) i članstva u političkim, sindikalnim i drugim organizacijama (5,2 odsto).
Kada je reč o oblastima u kojima se diskriminacija najčešće javlja, najveći broj pritužbi – čak trećina, podneto je u domenu rada i zapošljavanja. Kao i prethodnih godina, žene su podnele veći broj pritužbi jer im zbog pola, ali i porodičnog statusa, nije bilo omogućeno da napreduju na poslu. Jedan broj žena žalio se poverenici zbog toga što su nakon povratka sa porodiljskog odsustva ili odsustva s posla radi nege deteta dobijale otkaz ugovora o radu ili su raspoređivane na druga radna mesta, koja su nižeg ranga i sa manjom zaradom.
Najveći broj pritužbi podnet je protiv organa javne vlasti (43 odsto), što je malo više u odnosu na prethodnu godinu. Trećina pritužbi podneta je protiv pravnih lica, a skoro petina protiv fizičkih lica. Poverenici za zaštitu ravnopravnosti muškarci su se obraćali nešto češće nego žene – pripadnici jačeg pola podneli su skoro 60 procenata pritužbi, a žene oko 40 odsto. Tokom prethodne godine organizacije civilnog društva podnele su više pritužbi u odnosu na prethodne godine, dok je broj pravnih lica među podnosiocima pritužbi prošle godine manji u odnosu na 2016. godinu.
Najveći broj pritužbi primljen je iz beogradskog regiona (40 odsto), što je više nego prethodne godine, zatim sledi region Vojvodine, iz kojeg dolazi petina pritužbi. Regioni Šumadije i zapadne Srbije, kao i južne i istočne Srbije, beleže porast broja pritužbi u odnosu na prethodnu godinu, dok pritužbe podnete iz regiona Kosova i Metohije beleže pad u 2017. godini.
U izveštaju poverenice za zaštitu ravnopravnosti ističe se da je diskriminacija na osnovu starosnog doba i dalje u velikoj meri prisutna u našem društvu, a u izuzetno teškoj poziciji na tržištu rada nalaze se osobe između 50. i 65. godine života, koje spadaju u kategoriju teško zapošljivih radnika.
U toku 2017. godine poverenica je primila i određeni broj pritužbi koje su podnosili i muškarci i žene povodom mišljenja centara za socijalni rad i odluka sudova o vršenju roditeljskog prava.