Pred prolećnu setvu od presudnog značaja za poljoprivrednike bila bi pomoć države za nabavku dizel-goriva, ali ta mera, koja se već dugo najavljuje, još nije usvojena, upozoravaju udruženja poljoprivrednika.
Miroslav Kiš, predsednik Asocijacije poljoprivrednika, rekao je za „Politiku” da domaći poljoprivrednici ne mogu biti konkurentni ako plaćaju punu cenu evrodizela bez ikakve regresije.
Kaže da ratari potroše od 60 do 100 litara po hektaru i da je gorivo ogromna stavka za sve proizvođače – u nekim slučajevima čini 20 do 30 odsto njihovih ukupnih troškova.
– To što na pojedinim pumpama, uz agro-kartice, dobijamo popuste od pet, 10 ili 15 dinara po litru, nije sistemsko rešenje, već politika trgovaca da se odreknu dela marže. Regresija za dizel-gorivo nije predviđena ni u ovogodišnjem budžetu. Iako nam već nekoliko godina obećavaju da će to biti promenjeno, već sumnjamo da od toga nema ništa – kaže Kiš. Podseća da se u svim susednim državama nabavka goriva subvencioniše i zbog toga ne čudi što naši proizvodi nisu konkurentni na tržištu.
Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović izjavio je još krajem januara da se razmatra način na koji bi se proizvođačima obezbedilo jeftinije gorivo i da su procene da bi cena mogla da bude niža za 25 dinara. Međutim, preduslov za to je postojanje registra koji bi razgraničio prave od fiktivnih proizvođača.
– Sada imamo situaciju da se od 660.000 gazdinstava upisanih u registar svega 380.000 njih zaista bavi poljoprivredom. Zbog toga je važno da se ide na promenu sistema registracije gazdinstava, odnosno Registra poljoprivrednih gazdinstava (RPG), kako bismo mogli da razgraničimo ko se bavi poljoprivredom a ko ne – rekao je nedavno ministar poljoprivrede, napominjući da je ideja ministarstva da svako ko je upisan u RPG može na svakoj pumpi uz elektronske kartice da kupuje jeftinije gorivo.
Kiš, međutim, ističe da ukoliko postoje istinska namera i razumevanje države da se pomogne agraru ne treba mnogo razmišljati. Praksa postoji u drugim državama. „Plavi” ili „zeleni” dizel (gorivo namenjeno poljoprivrednicima) oslobođen je dela nameta, gorivo se markira i poljoprivrednici ga kupuju u količini koja im je odobrena.
– Druge države prepoznaju da je to model pomoći poljoprivrednicima, ali ne i naša. Ako je akciza 56 dinara po litru dizela, jasno je da prostora ima. Ne sumnjamo u dobre namere ministra poljoprivrede, ali je potrebno da se s tim saglasi država, sa Ministarstvom finansija na čelu – kaže Miroslav Kiš.
Dragan Kleut iz Saveza udruženja poljoprivrednika Banata izjavio je ovim povodom da su poljoprivrednici u Srbiji u najtežem položaju u regionu. Zbog toga je njihov zahtev da se direktne subvencije povećaju, kao i da dizel-gorivo bude dostupnije proizvođačima.
– Smanjenje cene za 10 ili 15 odsto ne znači ništa, jer takav popust već dobijamo na pumpama kada uzimamo veće količine goriva. Potrebno je da se odreknu akcize kao i u drugim državama, ako već nemaju više novca za subvencije iz budžeta – kaže Kleut, dodajući da poljoprivrednici iz BiH, recimo, litar dizela plaćaju oko 70 dinara.