Srbija je zanemarljiv učesnik na kineskom tržištu, a vrednost našeg izvoza u ovu azijsku zemlju prošle godine dostigla je tek 62 miliona dolara. To znači da će direktan novčani efekat nove epizode globalnog trgovinskog rata između Amerike i Kine na nas biti zanemarljiv.
Nakon što je američki predsednik Donald Tramp pre nekoliko nedelja uveo carine na uvoz kineskog aluminijuma i čelika, ova azijska zemlja uzvratila je kontramerama. Kina od juče primenjuje više uvozne tarife na veliki broj američkih proizvoda, a na listi se, osim svinjskog mesa, nalaze i penušava vina, kokos i banane.
– Malo je verovatno da će naši proizvođači osetiti neki prostor za povećanje izvoza, tim pre što su carine prema Srbiji, za poljoprivredne proizvode, na nivou većem od 40 odsto – kaže Uroš Delević, sa Instituta „Džon Daning” iz Velike Britanije.
Sa druge strane, naš uvoz iz Kine na kraju prošle godine dostigao je 1,77 milijardi dolara.
Pokrivenost uvoza izvozom dostiže zanemarljiva tri odsto.
– Na uvoz alkohola, vina i sličnih proizvoda iz Srbije, Kina ima carine koje su veće i od 100 odsto, tako da naša zemlja sigurno neće biti ta koja zamenjuje Ameriku na kineskom tržištu. Profitiraće kompanije iz EU, koje su glavni konkurent SAD u Kini – kaže Delević.
Kina je, uglavnom, povećala carine na poljoprivredne proizvode i vino. Treba reći i to da su one i ranije postojale. Između pet i 10 odsto ukupnog izvoza Sjedinjenih Američkih Država, kada su proizvodi ove grupe u pitanju, ide u Kinu, pokazuju analize.
– To se neće značajno odraziti na trgovinski deficit ali će poljoprivrednici u SAD osetiti gubitke zbog smanjene tražnje.
I dok se srpska uvozno-izvozna statistika neće mnogo promeniti nakon eskalacije trgovinskog rata, sasvim sigurno je da će „Železara” u Smederevu biti pod budnim okom Brisela. Pogotovo što izvoz čelika iz Srbije raste. Prema podacima Svetske asocijacije za čelik, izvoz iz Srbije u januaru 2018. godine, u odnosu na isti mesec prošle godine, veći je 100 odsto. Kada je čelik u pitanju, trgovinski deficit SAD sa EU je oko dve milijarde, dok deficit sa Kinom iznosi svega 300 miliona dolara, tako da će evropska industrija čelika trpeti gubitke, ukoliko zvaničnici iz Brisela za sebe ne uspeju da ispregovaraju izuzetke.
Ono što za nas nije dobro, jeste da će „Evrofer” motriti na svaki naš korak. Pogotovo što u obrazloženju Evropske komisije, nakon završetka istrage o dampingu, kojom na našu sreću Srbiji nisu uvedene carine na izvoz, zvanični Brisel „Evroferu” ostavlja mogućnost da podnese novu žalbu protiv Srbije.
Nikolić i Li o Koridoru 11 i RTB „Boru”
Predsednik Nacionalnog saveta za koordinaciju saradnje sa Ruskom Federacijom i NR Kinom Tomislav Nikolić, razgovarao je juče sa ambasadorom Kine Li Mančangom o glavnim aktivnostima jačanja saradnje između dve zemlje.
Li Mančang je, kako je saopšteno, informisao Nikolića o poslednjim dogovorima, koje je postigla kompanija „Čajna šandong” (izgradnja deonica Koridora 11), i o zainteresovanosti za privatizaciju PKB-a i drugim planiranim investicijama kineske strane u Srbiji, prenosi Tanjug.
Dvojica sagovornika posebno su razgovarala o predstojećoj poseti predsednika Nacionalnog saveta Kini i razgovorima koje će imati sa rukovodstvom kompanije „Zijin” zainteresovanom za preuzimanje RTB „Bora”.
U saopštenju se dodaje da je ambasador Kine takođe informisao Nikolića da su u završnoj fazi pripreme za osnivanje i početak rada kinesko-srpske privredne komore i izrazio očekivanje da će Nikolić prihvatiti titulu počasnog predsednika novoosnovane komore.
Tokom sastanka, bilo je reči i o predstojećem seminaru u organizaciji Vlade NR Kine na kome će prisustvovati visoki zvaničnici Srbije, Bugarske, Rumunije i Crne Gore.