Poternice na kojima se nalaze kosovski Albanci, a na kojima insistiraju srpski sudovi, vraćene su u Interpolov sistem i vidljive su, izjavio je ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović. Odgovarajući na pitanja novinara u Palati „Srbija” u vezi sa boravkom delegacije srpske policije i direktora Vladimira Rebića u sedištu Interpola u Lionu, Stefanović je rekao da su tamo vođeni ozbiljni razgovori i da je naša delegacija insistirala da se poternice srpskih sudova na kojima se nalaze kosovski Albanci vrate u sistem.
„One su vraćene i vidljive, sa izuzetkom poternica Ramuša Haradinaja i Hašima Tačija, koje jesu u sistemu, ali neće biti vidljive u nekom narednom periodu”, kazao je ministar.
On je dodao da ćemo insistirati da optužnice koje podignu srpski sudovi Interpol poštuje, odnosno da se međunarodno pravo i propisi sprovode.
Za naš list je u MUP-u Srbije navedeno da je reč o 18 poternica, ali niko nije želeo da precizira imena begunaca.
U MUP-u su to opravdali željom da osumnjičeni ne saznaju da li se nalaze na poternici. Mediji na Kosovu objavili su 20 imena potencijalnih begunaca od srpskih sudova, ali ni to u našem MUP-u nisu želeli da potvrde.
Na sajtu Interpola nije moguće pronaći 18 imena čije je postojanje potvrdio naš MUP, ali je u ranijoj praksi ove organizacije zabeleženo da se ne objavljuju sve poternice javno.
Ramuša Haradinaja Srbija tereti za izvršenje krivičnih dela protiv civilnog stanovništva na KiM tokom 1998. i 1999. godine. Reč je o zločinima počinjenim u rejonu Đakovice i Dečana, u zoni Metohija (Dukađini), u kojoj su pripadnici OVK bili pod komandom Ramuša, ali i njegovog brata Dauta Haradinaja. U istrazi koja se vodi protiv Haradinaja u Odeljenju za ratne zločine Višeg suda u Beogradu poternica je raspisana za još devet osumnjičenih, rečeno je za Tanjug u tom sudu. Sud nije precizirao imena osumnjičenih kosovskih Albanaca.
Pod istragom je i Hašim Tači, kao nekadašnji politički lider OVK i predsednik prelazne vlade koju su komandanti OVK formirali posle dolaska međunarodnih misija na Kosovo u leto 1999. godine. Svojevremeno je zbog terorističkih napada i osuđen u odsustvu na kaznu od 10 godina zatvora.
Prema nezvaničnim saznanjima, na poternicama se nalaze predsednik kosovske skupštine Kadri Veseli, kao i Fatmir Ljimaj. Njih dvojica mogli bi da budu suočeni i sa optužbama Specijalnog suda za OVK: Veseli zbog odgovornosti koju snosi kao nekadašnji šef ŠIK-a (obaveštajne službe OVK), a Ljimaj kao komandant OVK za region Mališeva, u kojem su počinjeni mnogobrojni zločini.
Ranije se pisalo da je na poternici, pored Haradinaja i Tačija, i Tačijev ujak i jedan od osnivača terorističke OVK Azem Sulja.
Na poternici je bio i Agim Čeku, koji je u nekoliko navrata bio i hapšen, kada je kao predsednik privremene vlade u Prištini obilazio strane zemlje. Čekua vlasti potražuju zbog terorizma počinjenog u vreme kada je bio komandant Glavnog štaba OVK.
Na listi traženih nalazi se i Šukri Buja, bivši komandant OVK za region Lipljana i Štimlja, ali i Ljirim Jakupi, poznat pod nadimkom Komandant Naci. Jakupi se tereti i za niz terorističkih napada na pripadnike srpske policije na području Preševa i Bujanovca, i to nekoliko godina posle sukoba na Kosovu 1999. Ostalih 10 imena za sada nije poznato.
Podsećamo, problem je nastao krajem prošle godine, kada je Komisija za kontrolu međunarodnih poternica u Lionu usvojila prigovor Unmika i odlučila da Interpol više ne tretira pomenute poternice. Međutim, Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije žalilo se na tu odluku i žalba je usvojena pa su poternice ponovo vidljive policijskim sistemima zemalja članica.
U srpskim sudovima kažu da je svih 18 poternica, sve vreme od raspisivanja bilo na snazi, bez obzira na odluke Interpola o njihovoj vidljivosti ili nevidljivosti, jer to telo ne odlučuje o povlačenju poternica. Takva odluka je isključivo u nadležnosti sudova po čijim se nalozima poternice raspisuju.