Kolin Pičfork (1960), osuđen za silovanja i ubistva dve tinejdžerke, izvršena sredinom osamdesetih godina prošlog veka u Velikoj Britaniji, uskoro će se, sva je prilika, naći na slobodi posle 30 godina provedenih iza rešetaka. On je uveliko u blažem režimu služenja kazne, puštan je da izađe iz zatvora tokom dana, a nedavno je, na zaprepašćenje porodica žrtava i užasavanje medija, dobio odobrenje i da prenoći izvan zatvorskih zidina.
On je osuđen na doživotni zatvor, bez prava na pomilovanje 30 godina, što je rok koji upravo ističe. Iako ga britanska štampa naziva „najzloglasnijim ubicom dece”, nadležna pravosudna tela su konstatovala da je resocijalizovan i da više ne predstavlja opasnost za druge ljude.
Pičforku je zabranjen pristup na područje Lestera, gde je ubio petnaestogodišnje Lindu Men i Don Ešvort.

(Fotografije Vikipedija)
Promenio je ime u Torp, pretpostavlja se da će po izlasku na slobodu još jednom promeniti ime kako bi prikrio identitet. U istoriji kriminalistike Pičfork je ušao kao prvi ubica osuđen pomoću veštačenja DNK analizom.
Linda Men iz mesta Narborou je, u popodnevnim satima 21. novembra 1983. godine pošla do prijatelja, odlučivši se da prođe lokalnom stazom, prečicom. Pičfork je presreo, maloletnica je pokušala da pobegne, ali je napadač stigao, silovao i zadavio njenim šalom. Nešto kasnije prijavljen je njen nestanak, a njeno telo pronađeno je ujutru u blizini lokalne psihijatrijske bolnice. Nije bilo svedoka i dokaza.
Tri godine kasnije, 31. jula 1986. godine oko 16.30, Don Ešvort iz Enderbaja, mesta u blizini Narboroua, pošla je od kuće da se vidi s prijateljima i – nestala. Dva dana kasnije pronađeno je njeno telo u šumarku, svega nekoliko stotina metara od mesta na kojem je ubijena Linda Men. Ispostavilo se da je i ona pošla prečicom. Prilikom obdukcije utvrđeno je da je pretučena, silovana i zadavljena. Policiji je bilo jasno da imaju posla sa serijskim ubicom.
Pokrenuta je istraga, razgovarano je s mnogo ljudi, pa i sa sedamnaestogodišnjim Ričardom Buklandom, mladićem s problemima u razvoju, koji je radio u obližnjoj psihijatrijskoj bolnici. Ispostavilo se da su mu poznati neki detalji ubistva Don Ešvort, policija ga je „pritisla” i momak je priznao ubistvo. Međutim, bilo je jasno da o slučaju Linde Men ne zna ništa.
Ričardovi roditelji bili su očajni, svesni ograničenja sina, ali verujući u njegovu nevinost, a ni policija nije imala odgovore na sva pitanja. Nemajući kud, obratili su se genetičaru Aleku Džefrisu s Univerziteta u Lesteru, koji je bio pionir u razvoju DNK analize, koja dotad nije korišćena u forenzici. Ovaj stručnjak uspeo je da izdvoji DNK profil izvršioca ovih zločina iz uzoraka sperme prikupljenih prilikom obdukcije tela Don i Linde.
Test je ponovio tri puta. Bilo je jasno da je reč o istom čoveku, ali i da – to nije Bukland, koji je tako postao prva osoba oslobođenja sumnje pomoću DNK analize. Policija se odlučuje za radikalan korak – uzeće uzorke krvi svih muškaraca koji žive na tom prostoru, rođenih između 1953. i 1970. godine. Pretpostavljali su da je izvršilac iz tog kraja čim je dobro poznavao lokalne staze, prečice. Krv je na analizu dalo 5.511 muškaraca. Posle mukotrpne analize, utvrđeno je da nijedan profil ne odgovara izvršiocu.
Prolazili su meseci, pomaka nije bilo. U leto 1987. godine, policija dobija dojavu da je Ian Keli, pekar, u jednom pabu u Lesteru ispričao da je dao krv umesto svog kolege Kolina Pičforka. U Pičforkov pasoš stavili su sliku Kelija, pa je ovaj dao krv umesto Pičforka, koji ga je čekao u kolima. Žena koja je čula ovaj razgovor vođen uz piće u pabu, prijavila je to policiji.
Pičfork, otac dvoje dece, ubrzo je uhapšen. Ispostavilo se da je od tinejdžerskih godina pokazivao devijantno ponašanje, često se nedolično prikazivao ženama što je bila uvertira za silovanja i ubistva koja će kasnije izvršiti.
Priznao je ubistva Linde Men i Den Ešvort. Ispričao je da je Lindu primetio iz automobila, u kojem je vozio svog sina koji je tada bio beba. Dete je spavalo u parkiranom automobilu, dok je on na fatalnoj stazi silovao i ubio Lindu.
Inspektori su ga pitali zbog čega je napao Den.
„Mogućnost. Ona je bila tamo i ja sam bio tamo”, hladnokrvno je odgovorio Pičfork.