Kritikujući konačan Nacrt izmena Ustava u oblasti pravosuđa, Dragana Boljević, predsednica Društva sudija, navela je juče da su pojedine odredbe drastično pogoršane čime je, kako ocenjuje, omogućena politička kontrola sudija. Komenatrišući isti dokument, član Upravnog odbora Udruženja tužilaca Srbije Nenad Stefanović izjavio je da je konačna verzija „sprint unazad” s ciljem ostvarivanja potpune kontrole tužilaštva.Kao najveću manu predloženog teksta, Boljevićeva je navela, a prenosi Beta, da je institucija Visokog saveta sudstva (VSS) – još više unakažena.
„Konačno rešenje predviđa da VSS ima 10 članova, od čega polovinu sada može da bira troje političara. Na taj način je ova institucija izgubila svoju svrhu postojanja”, rekla je Boljevićeva za agenciju Beta.
Ona je objasnila da je to omogućeno odredbom, koja predviđa da ukoliko se ne postigne dvotrećinska većina o izboru pet članova, njih bira komisija koju čine predsednici Ustavnog i Vrhovnog suda, republički tužilac, zaštitnik građana i predsednica Skupštine Srbije.
Boljevićeva je ocenila da je posebno opasno rešenje koje podrazumeva da ako su mišljena članova Visokog saveta sudstva podeljena, da će to telo biti raspušteno. „To je neka vrsta kazne za one koji neće da pokleknu političarima. Očigledno je da VSS hoće da zadrže kao paravan, da bude telo bez glave koje ne može da donosi odluke iz svoje nadležnosti”, kazala je predsednica Društva sudija Srbije.
Dodala je da su nadležnosti Visokog saveta sudstva smanjene i da više neće moći da odlučuje o programima obuke na Pravosudnoj akademiji koja i dalje, prema njenim rečima, ostaje „politički filter” za izbor sudija.
Boljevićeva je pohvalila to što je vraćena zabrana svakog uticaja na sudiju u vršenju sudijske funkcije, što je izbrisana odredba o nespojivosti vršenja sudijske funkcije, kao i što se odustalo od odredbe koja predviđa mogućnost premeštanja sudija, ali je i skrenula pažnju da konačni tekst ne zabranjuje preseljenje sudija koje može da traje godinu dana i koje može da se produžava.
Kako je „Politika” prenela, Nela Kuburović, ministarka pravde, u petak je u Pančevu rekla da je Ministarstvo pravde prosledilo Venecijanskoj komisiji na mišljenje radni tekst ustavnih amandmana u oblasti pravosuđa, koje je Vlada Srbije usvojila u četvrtak.
Radni tekst je, kazala je tada ministarka, redigovan u skladu s primedbama koje su bile iznete tokom javne rasprave. Kuburovićeva je navela da je redigovan veliki broj amandmana.
Nenad Stefanović je za agenciju Beta rekao da konačna verzija ne donosi suštinske razlike u odnosu na incijalni tekst na koji je struka ranije upozoravala. Prema njegovim rečima, ključan problem je taj što je smanjen broj tužilaca koje bira struka u tužilačkom savetu na četiri od ukupno 11 članova.
On je rekao da pet članova koji su istaknuti pravnici, bira parlament a da još dva člana ministar pravde i Vrhovni javni tužilac.
Stefanović je ocenio da je na taj način izvršena relokacija političkog izbora sa skupštine na Visoki savet tužilaca, koje postaje „radno telo parlamenta”. „Nije nam jasno koja je onda funkcija takvog Saveta koji će većinom glasova onih koji nisu tužioci odlučivati o izboru šefova tužilaštva i njihovih zamenika, kao i o disciplinskoj odgovornosti. Na ovaj način stvara se sistem potpune kontrole rada tužilaštva od političke elite”, rekao je Stefanović.