Originalne bočice sa hemikalijama, porcelanske apotekarske stojnice iz 19. veka, prva knjiga iz toksikologije objavljena 1930. godine, prva knjiga iz toksikološke hemije iz 1949, porodični album i dokumenta akademika Danila Soldatovića – neki su od predmeta izloženih u staklenim vitrinama u Galeriji nauke i tehnike SANU.
Ovde je otvorena izložba „Istorija toksikologije” koja može da se poseti do 21. aprila. O značaju postavke koju je otvorila profesorka Vesna Matović, sa Farmaceutskog fakulteta, govorili su akademik Zoran Petrović, upravnik Galerije, i profesorka Danijela Đukić Ćosić sa Farmaceutskog fakulteta.
Učesnici su podsetili na činjenicu da je čovek neprestano izložen uticaju smeša različitih zagađivača koje unosi udisanjem, preko kože, hranom i vodom za piće. Ovaj „koktel” zagađivača može se odraziti štetno na zdravlje. Nauka i stručnjaci ukazuju na toksične efekte različitih supstanci na čoveka i životnu sredinu, a njihov zadatak je i da nas nauče da koristimo i upravljamo hemikalijama na način koji omogućava minimum štetnih efekata.
Spoznaja o toksičnosti stara je koliko i prvi koraci čovečanstva. Otkriće vatre donelo je opasnost od trovanja ugljen-monoksidom, otrovnim supstancama izolovanim iz biljaka premazivane su strele i korišćene u lovu, čuvanju i osvajanju teritorije.
Kukuta je korišćena za izvršenje smrtnih kazni u antičko doba. U srednjem veku čin trovanja bio je u zenitu vladajuće klase, ali i građanstva. Najstarija oblast toksikologije je – sudska toksikologija.
Danas, kada smo okruženi sa više od pedeset miliona hemikalija bez kojih ne bismo mogli ni da zamislimo život, a koje ulaze u sastav lekova, boja, plastičnih masa, goriva, sredstava za zaštitu bilja, znamo i za opasnosti koje one nose po zdravlje ljudi i okolinu.
Predsednica Udruženja toksikologa Srbije prof. dr Vesna Matović naglašava da se prema podacima Svetske zdravstvene organizacije čak 23 odsto smrtnosti na našoj planeti, što je više od dvanaest miliona ljudi, dovodi u vezu sa zagađenjem životne sredine (vazduha, vode i zemljišta), izloženošću hemikalijama, klimatskim promenama i UV zračenjem.
O ovoj problematici, kao i drugim značajnim pitanjima iz oblasti toksikologije, govoriće se na svetskom kongresu toksikologije, zajedničkom 10. Kongresu toksikologije zemalja u razvoju i 12. Kongresu Udruženja toksikologa Srbije koje organizuju Udruženje toksikologa Srbije i Međunarodno udruženje toksikologa IUTOX, a čiji je početak sutra u hotelu „Metropol”.