Dizajneri i primenjeni umetnici, osim likovnog talenta, moraju da budu i vizionari. Kada gledate u budućnost veliko je pitanje šta će biti s umetnošću, ali sam siguran da će za primenjenu umetnost i dizajn biti mesta jer je reč o spoju umetnosti, tehnologije i nauke. Jedni bez drugih ne mogu.
Ovim rečima Zoran Blažina, dekan Fakulteta primenjenih umetnosti, počeo je razgovor za naš list, uoči proslave sedamdesete godišnjice ove ustanove, koja počinje u četvrtak u 19 sati, Svečanom akademijom u velikoj sali Narodne biblioteke Srbije.
Kako bi dodatno ilustrovao zbog čega je kuća na čijem je čelu bila i ostala atraktivna, naš domaćin dodao je:
– Zamisli koje danas vidite kao realizovane kao što je to, recimo, flet televizor, nastale su još pre nekoliko decenija, u formi prototipova koje su osmislili dizajneri. Od tada se tražio tehnološki način da se one izvedu, pa bi se moglo reći da umetnici zadaju zadatke i tehnolozima i naučnicima.
Odgovor na pitanje kada je počela avantura osnivanja ove akademije krije se u događajima koji su se desili pre i posle Drugog svetskog rata. Prvo je 1938. uspostavljena Visoka škola za primenjenu umetnost, da bi desetak godina kasnije grupa entuzijasta, na čelu sa Mihajlom Petrovim, a tu su bili i Ivan Tabaković i Branko Šotra, osnovala Fakultet primenjenih umetnosti osećajući da likovna umetnost nije ta koja će moći da se bavi tržištem i tržišnim komunikacijama.
– Od samo nekoliko smerova došlo de se do jedanaest odseka: grafički dizajn, dizajn enterijera i nameštaja, industrijski dizajn, primenjena grafika, primenjeno slikarstvo, konzervacija i restauracija, primenjeno vajarstvo, keramika, scenografija, kostim, dizajn tekstila. Na njih se upiše godišnje između 100 i 145 studenata, trenutno ih ukupno ima oko 800. Nismo veliki, ali smo specifični, jer negujemo individualan rad. Imamo odseke koji su vrlo retki i u svetskim razmerama, kao što je to slučaj sa keramikom. Scenografiju, koja postoji kod nas, jako bi voleli da imaju i na Fakultetu dramskih umetnosti, a tehnološki motor ove ustanove je grafički dizajn, najbliži je savremenim tehnologijama i nauci i logično je da je popularan slično glumi na FDU – ističe Blažina koji je posebno ponosan na Kancelariju za međunarodnu saradnju. Ona postoji nekoliko godina i održava živu razmenu preko Erazmus i Cepus programa. Na FPU dolaze studenti iz svih evropskih zemalja, dok su u ovom trenutku tu i dvojica gostujućih profesora: Sava Čvek, koji je predavao i na Harvardu i na Tajlandu ima svoju kompaniju, i Edvard Čehovin, sa Ljubljanskog univerziteta, veliko ime na polju grafičkog dizajna.
Sve ovo, međutim, funkcioniše i pored uslova koji su daleko od idealnih.
– Za razliku od Evrope, u kojoj su državni fakulteti infrastrukturno i u opremi zbrinuti, kod nas nije takav slučaj. Naš fakultet je u posebnom problemu, raštrkani smo u šest zgrada, to pravi organizacione probleme i za predavače i za studente. Pre dve godine urađen je projekat koji se tiče nove zgrade. Predračun i predmer iznosio je 16 miliona evra, ali su finansije bile i ostale problem. Što se opreme tiče i tu smo u lošem stanju. Fakultet je država toliko zapostavila da smo, kada smo napravili presek potreba, došli do sume od oko milion evra samo za osnovne potrebe, a tu računam i kompjutere. To se trenutno rešava sa ministarstvom – zaključuje Blažina.
Dve velike izložbe u dva prostora
Povodom obeležavanja godišnjice biće organizovane i dve izložbe. Postavka „Forma, primena, umetnost” trajaće u Muzeju grada Beograda od 8. do 25. maja i ukazaće na povezanost primenjene umetnosti i dizajna sa različitim društvenim poljima. Biće predstavljeni svi fakultetski odseci sa svojim modulima, dok će publici biti ponuđen i osvrt na istorijat ove institucije i najznačajnije stvaraoce čija su imena u relaciji sa njenim etabliranjem. Retrospektivna izložba „Doajeni FPU” biće otvorena 1. novembra u Galeriji Radio televizije Srbije i trajaće mesec dana. Reč je o izboru dela profesora koji su na fakultetu radili u periodu od osnivanja do danas, a među njima su Tabaković, Lebedev, Pomorišac, Huter, Petrov, Šerban, Babić, Vasić, Šotra, Fileki, Kršić, Vlahović…