Od našeg stalnog dopisnika
Podgorica – U Crnoj Gori uskoro će se pred matičarem sklapati istopolni brakovi. Da mladić s mladićem i devojka s devojkom zvanično čine bračnu zajednicu, omogućiće usvajanje nacrta zakona o životnom partnerstvu lica istog pola, o kojem je otvorena javna rasprava za građane Crne Gore.
„Partnerstvo osoba istog pola zaključuje se pred matičarem, na svečan način, u službenoj prostoriji prigodno uređenoj za tu namenu. Tom činu prisustvuju oba buduća partnera, dva svedoka i matičar”, piše u jednom od članova nacrta zakona.
Predlagač zakona, Vlada Crne Gore, u tom je nacrtu preuzela pojedine odredbe iz Porodičnog zakona. Tako je navedeno da partneri mogu da „svaki zadrži svoje prezime, kao zajedničko prezime uzmu prezime jednog od njih, kao zajedničko prezime uzmu oba njihova prezimena, samo jedan od njih svom prezimenu doda i prezime drugog partnera”.
Nakon što matičar proglasi da je partnerstvo zaključeno, podrazumeva se porodično veselje, ali ono se više neće odvijati uz pucnjeve iz pištolja, jer je zabranjena upotreba oružja na slavljima i javnim mestima.
„Zaključeno partnerstvo matičar upisuje u matični registar životnog partnerstva u kojem se potpisuju partneri, svedoci i matičar. Odmah po zaključenju partnerstva, registrovanim partnerima se izdaje izvod iz matičnog registra partnerstva”, piše u nacrtu zakona.
Njime je precizirano da partnerstvo prestaje „smrću partnera, proglašenjem nestalog partnera umrlim, poništenjem i raskidom”, dok je u Porodičnom zakonu umesto raskida naveden razvod. U nacrtu zakona o životnom partnerstvu lica istog pola predlagač je kao razloge za raskid braka naveo da se on poništava ako su partnerski „odnosi ozbiljno i trajno poremećeni ili kad se iz drugih razloga ne može ostvariti svrha partnerstva, kao i da raskid partnerstva može tužbom sudu zahtevati jedan partner, a oba partnera sporazumnim predlogom”.
U raspodeli imovine budući partneri će imati ista prava kao supružnici. Ni deca iz istopolnih brakova ne moraju da se brinu za svoju budućnost. Prema nacrtu, budući zakon će obavezati partnera „koji nije roditelj deteta da je dužan da izdržava decu drugog partnera ako ona nemaju srodnika koji su po zakonu, kojim se uređuju porodični odnosi, dužni da ih izdržavaju ili srodnici nemaju mogućnosti za to”.