Realni rast bruto domaćeg proizvoda Srbije u prvom kvartalu 2018. godine iznosio je 4,6 odsto u odnosu na isti period prošle godine, saopštio je danas Republički zavod za statistiku.
U odnosu na poslednji kvartal prošle godine, BDP je u prva tri meseca 2018., prema desezoniranim podacima, zabeležio rast od 1,5 procenata.
Značajan međugodišnji realni rast bruto dodate vrednosti ostvaren je u sektorima: građevinarstvo za 26,4 odsto, industrija i snabdevanje vodom i upravljanje otpadnim vodama za 5,3, informisanje i komunikacija za 5,1 i trgovina na veliko i malo i popravka motornih vozila, saobraćaj i skladištenje i usluge smeštaja i ishrane za 4,6 procenata.
Posmatrano po agregatima upotrebe BDP-a, u prvom kvartalu je realni rast zabeležen kod svih agregata na godišnjem nivou.
Tako su izdaci za finalnu potrošnju domaćinstava povećani za 3,0 posto, izdaci za finalnu potrošnju neprofitnih institucija koje pružaju usluge domaćinstvima (NPID) za 3,1, izdaci za finalnu potrošnju države za 2,3, bruto investicije u osnovne fondove, za 14,9, izvoz robe i usluga za 9,3 i uvoz robe i usluga za 12,5 odsto. (Tanjug)
Industrijska proizvodnja u aprilu veća 3,1 odsto
Industrijska proizvodnja u Srbiji porasla je u aprilu 2018. godine za 3,1 odsto na godišnjem nivou, saopštio je danas Republički zavod za statistiku.
U periodu januar-april 2018, ukupna industrijska proizvodnja je porasla za 5,2 odsto u odnosu na isti period prošle godine, a prerađivačka je ostvarila rast od 3,9 odsto.
Najveći uticaj na međugodišnji rast industrijske proizvodnje u aprilu imali su proizvodnja električne energije, proizvodnja papira i proizvoda od papira, proizvodnja odevnih predmeta, popravka i montaža mašina i opreme.
Desezonirani indeks industrijske proizvodnje za april pokazuje da je ukupna industrija ostvarila rast od 0,6 odsto, a da je prerađivačka pala za 0,8 procenata u odnosu na prosek 2017. godine.
Prema desezoniranim podacima, ukupna industrijska proizvodnja u aprilu je bila manja za 1,7 odsto nego u martu, dok je prerađivačka zabeležila pad od 2,2 odsto.
Na godišnjem nivou, sektor snabdevanja električnom energijom, gasom, parom i klimatizacija je u aprilu registrovao rast od 13 odsto, sektor rudarstva rast od 1,7 odsto, dok je prerađivačka industrija porasla za 1,0 odsto.
Posmatrano po namenskim grupama, međugodišnji rast je u aprilu zabeležen kod proizvodnje energije (7,8 odsto), trajnih proizvoda za široku potrošnju za 3,5 odsto, intermedijarnih proizvoda, osim energije za 2,1 procenat i netrajnih proizvoda za široku potrošnju za 0,5 odsto.
S druge strane, pala je proizvodnja kapitalnih proizvoda za 0,8 odsto.
Obim industrijske proizvodnje je u aprilu, na godišnjem nivou, zabeležio rast kod 19 oblasti, čije je učešće u strukturi industrijske proizvodnje - 66 posto, a pad kod 10 oblasti (sa učešćem u strukturi industrijske proizvodnje od 34 odsto).
Kada je reč o prva četiri meseca tekuće godine, sektor snabdevanja električnom energijom, gasom, parom i klimatizacija je, na godišnjem nivou, evidentirao rast od 11,4 odsto, prerađivačka industrija je porasla za 3,9 odsto, a rudarstvo za 2,5 odsto. (Tanjug)