petak, 16.11.2018. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
Poslednja izmena 14:24
Liga nacija za odbojkaše

Drama do petog seta

Srbija – Australija 3:2 (25:23, 25:19, 20:25, 25:27, 15:9). – Igračima koji su prethodna dva meča odigrali deset setova Grbić dao priliku da predahnu, ali ih vratio u petom setu
Autor: I. C.nedelja, 03.06.2018. u 19:23
Освојио највише поена: Душан Петковић у окршају с Аустралијанцима (Фото ФИВБ)

Protiv Australijanaca, u poslednjem okršaju u Sofiji, izgledalo je da će naša reprezentacija da igra kraće nego prethodna dva dana, kada je Bugarsku i Rusiju pobedila sa po 3:2. Međutim, i treći meč u Ligi nacija u glavnom gradu Bugarske, Srbija je dobila posle pet setova – 3:2 (25:23, 25:19, 20:25, 25:27, 15:9).

Poveli su naši s 2:0 u setovima, ali se Australijanci nisu predavali. Izjednačili su na 2:2, međutim, u petom setu je Srbija bila bolja.

Već u prvom setu se vodila velika borba. Australijanci su imali prednost od tri poena (16:13 i 17:14), ali su naši odbojkaši preokrenuli (18:17, pa 22:19). To preimućstvo Srbija je iskoristila da prva stigne na cilj.

Možda poučena tim mukama u drugom setu je naša ekipa gospodarila. Od 10:4 povećala je na 16:9, pa 20:14. Posle 20:17 Australija više nije mogla da zapreti u tom setu, ali je pokazala zube u naredna dva.

U trećem je, posle ravnopravne borbe na početku, protivnik poveo s 12:10, zatim s 14:11, a onda i s 20:16. Naš juriš je zaustavljen na 20:18 i posle 22:18 nije bilo šanse da se načini preokret.

Slično je tekao i četvrti set s tim što se posle 22:18 za Australiju Srbija primakla na 22:21, čak i stigla do izjednačenja (23:23), onda imala i priliku da dođe do meč-lopte, ali je suparnik bio uspešniji kad se igralo na razliku.

Ipak, u petom setu, Srbija je bila bolja i zasluženo pobedila. Šteta što nije iz ovog meča izašla s tri boda, ali tri pobede na ovakvom turniru je odličan rezultat.

Selektor Nikola Grbić je ovako opisao šta se događalo na ovoj utakmici:

– Ovaj turnir je izuzetno težak. Ne samo zbog jačine protivnika, nego i zbog sveta ostalog: formule, putovanja, umora, netreniranja, neuigravanja s igračima koji nemaju baš mnogo šansi da igraju. Ovo što se sada desilo viđam na svim utakmicama na kojima treneri daju odmor ključnim igračima, koji nose najveći teret. Protiv na papiru slabijeg protivnika, koji nema šta da izgubi, njegovi igrači, da bi se dokazali ili „prodali”, igraju utakmice života. Te ekipe igraju slobodno, bez pritiska i protiv takvih je i najteže da se igra. Mislim da smo prva dva seta odigrali veoma dobro i igrači su davali neku sigurnost da zaista mogu da dam šansu svima, a odmorim one koji su za dva dana odigrali deset setova. U trećem i četvrtom setu su nekim sitnim greškama, kojih obično ni na treningu nema, doveli do toga da smo se malo unervozili, pa i uplašili. Posle 2:2, kad su se vratili svi na teren, to je realna slika Australije i Srbije kada igraju ključni igrači. Krivo mi je što će neki da pomisle da nisu mogli da pobede Australiju, ali takav je turnir. Mi moramo da odmaramo igrače, inače će povrede ih slome.

Naši odbojkaši sledeći ispit imaće u Eks an Provansu, gde će im protivnici biti Argentina (8. jun), Južna Koreja (9. jun) i domaćin Francuska (10. jun). Posle turnira u Kraljevu i Sofiji Srbija ima četiri pobede.

Dvorana: Armejec. Gledalaca: 950. Sudije: Paskvali (Italija) i Kovarž (Češka).

SRBIJA: Okolić 7, Kovačević 11, Katić 6, Krsmanović 4, Ivović 8, Jovović 4, Mijailović 6, Petković 18, Luburić 4, (Majstorović), (Rosić) Lisinac 1, Kostić, Simić 4. Selektor: N. Grbić.

AUSTRALIJA: Grejem 9, Dosandž 2, Sanderson, (Lipskomb), Pikok 2, O`Di 9, Stejpls 16, Ričards 14, (Peri), Mot, Hon, Smit 2, Vilijams 3, Hodžs 13. Selektor: Lebedev.