NIŠ - Nova laparoskopska tehnika plasiranja katetera za peritonealnu dijalizu pacijenata, koja je 31. maja prvi put obavljena u Kliničkom centru Niš, superiorna je u odnosu na klasičnu metodu zato što ima mnogo manje komplikacija i ima prevenciju nastanka postoperativnih komplikacija, rečeno je na konferenciji za medije koja je održana danas u KC Niš.
Hirurg Slobodan Jovanović kazao je da ta metoda ima višestruk preventivni karakter te da je uveren da će u KC vrlo brzo prihvati tu tehniku kao standard u izboru lečenja pacijenata koji su bolesni od hronične bubrežne insuficijencije.
„KC Niš za tu proceduru ima svu potrebnu opremu, tehnički je potpuno osposobljen, a presudna je za izvođenje ove metode bila edukacija u Austriji”, rekao je Jovanović.
Doktor Velimir Pejčić je kazao da su izvedene metode efikasnije do prethodnih, kod kojih je cešto bilo komplikacija.
„U Srbiji je u nekoliko slučajeva urađena ova metoda. Cilj KC Niš jeste da ovo postane standardna metoda, jer su benefiti i kod postavljanja i kod rešavanja komplikacija veliki i mi se nadamo da ćemo u kratkom vremenu postati centar za edukaciju hirurga iz regiona, s obzirom da postoji nekoliko regionalnih centara za anesteziju gde postoji ova patologija”, kazao je Pejčić.
Dodao je da smatraju da je najprirodnije da se metoda približi pacijentima.
Direktor KC Niš Zoran Radovanović je naveo da je pacijentima, kod kojih je 31. maja urađena ova metoda, ugradnjom katetera u znatnoj meri olakšana bolest, koja je hronična i leči se dugi niz godina, dok oni za to vreme čekaju na transplataciju.
„Ova metoda će im olakšati sam proces dijalize”, kazao je Radovanović i dodao da će KC Niš u narednih deset dana zameniti sve aparate za dijalizu, te da će imati 48 aparata za dijalizu.
U Srbiji oko 900 bubrežnih pacijenata čeka na transplataciju, a u niškom okrugu na hemodijalizi je oko 300 pacijenata, a na peritonskoj 140-150 pacijenata. (Tanjug)