Mali Iđoš – U poslednja dva meseca iz rečice Krivaje u delu gde prolazi kroz Mali Iđoš širi se nesnosan smrad. Neprijatni mirisi koji dolaze iz Krivaje osećaju se u čitavom mestu, ali najteže ga podnose stanovnici čije su kuće uz samu rečicu. Situacija je postala toliko neizdrživa da se pitanje zagađenja Krivaje našlo i na dnevnom redu sednice Skupštine opštine.
– Dešavalo se to i do sada, ali bi se neprijatni mirisi osećali dan ili dva, i onda to nestane. Poslednja dva meseca su neizdrživa. Krivaja je sada potpuno mrtva reka, u njoj nema nikakvog živog sveta, ni žaba, ni riba, čak ni komaraca nema u okolini. U koritu je mutna bela voda koja nesnosno smrdi – kaže za „Politiku” Marko Lazić, predsednik opštine Mali Iđoš.
Zbog toga su i građani počeli da potpisuju peticiju za rešavanje problema i za svega dva dana skupili su 2.500 potpisa, odnosno svaki peti stanovnik mesta saglasan je da je potrebno nešto hitno da se uradi sa Krivajom, koja se smatra jedinom „čistom” vojvođanskom rekom. Krivaja nastaje kod sela Tavankut, u blizini granice sa Mađarskom, teče 109 kilometara i uliva se kod Turije u Veliki bački kanal. Četvrtinom toka prolazi kroz Mali Iđoš, od toga polovina njene putanje krivuda kroz urbani deo naselja.
Tako se Mali Iđoš rve sa problemom koji im nizvodno spušta severna susedna opština Bačka Topola. Na izlazu iz ovog grada poređalo se nekoliko prerađivačkih mesnih industrija, Industrija mesa, „Perutnina”, „Žibel”, koji prerađuje životinjske ostatke, ali i njihovo komunalno preduzeće, nabraja Marko Lazić.
– Nedavno smo od pokrajinskog inspektora dobili odgovor u kojem se potvrđuje da pojedina preduzeća zagađuju reku, ali se istovremeno poziva na uredbu po kojoj oni imaju rok do kraja 2025. godine da kvalitet svojih otpadnih voda usklade sa graničnim vrednostima emisije zagađujućih materija. Sa takvim odgovorom nismo zadovoljni – kaže Lazić.
Očigledno da rečica Krivaja ne može da izdrži komotan rok unutar kojeg zagađivači treba da ugrade i podese svoje uređaje za prečišćavanje otpadnih voda. Stanovnici Malog Iđoša navode da je to sada već mrtva voda.
Zbog toga su na sednici Skupštine opštine odbornici doneli Deklaraciju o zagađenju Krivaje, a predsednika opštine ovlastili da zastupa interese građana o ovom pitanju pred svim nadležnima u zemlji, ali i inostranstvu. Pokazalo se da to nije jednostavno.
– Odmah sam tražio prijem kod pokrajinskog sekretara za zaštitu životne sredine koji je rekao da je ovaj problem izvan njegove nadležnosti i da je to delokrug republičkog ministarstva za zaštitu životne sredine. Obratio sam se, tokom jednog skupa, i ministru, i on mi je odgovorio da je to u nadležnosti pokrajine. Uputili smo i zahtev za prijem u Ministarstvo zaštite životne sredine, ali odgovor još nismo dobili”, kaže Lazić.