utorak, 19.06.2018. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
Poslednja izmena 16:35
SP U RUSIJI 2018.

Domaćinu puno srce na početku

Rusija – Saudijska Arabija 5:0 (2:0). – Briljantni golovi Čeriševa, velemajstorski slobodan udarac Golovina, precizni udarci glavom Gazinskog i Dzjube
Autor: Ivan Cvetkovićčetvrtak, 14.06.2018. u 19:23
У стилу великих дриблера: Денис Черишев је надмудрио тројицу Саудијаца и прецизним шутем донео Русији 2:0 (Фото Бета/АП)
Радост фудбалера Русије после постигнутог гола (Фото Бета/АП)

Početak Svetskog prvenstva razveselio je domaćina. Rusija je u prvoj utakmici, odmah posle svečanog otvaranja, pobedila Saudijsku Arabiju čak s 5:0 (2:0).

Domaćin je počeo kao burevesnik, vetar koji najavljuje buru. Na 17 moskovskih stepeni to je možda i ledilo krv u žilama saudijskih igrača. Moguće je da je tu negde i objašnjenje što su prvi gol primili ne samo vrlo brzo, nego i neobjašnjivom greškom svog igrača.

U 12. minutu, posle kornera s leve strane, lopta je ponovo došla do Rusa. Golovin ju je poslao u luku ka daljoj stativi, tamo je ispred Gazinskom pao njegov čuvar, a ruski reprezentativac je glavom šutirao vrlo tačno – 1:0 za Rusiju!

Veliki kamen... Ma, ceo Ural je pao domaćinu sa srca! U ovakvim susretima onaj ko je slabiji može da iznenadi, da slučajno gol i posle je sve uzalud. Pogotovo kod timova koji nemaju veliko samopouzdanje, kojima nedostaju uspesi na ovakvim takmičenjima.

Ali, vrlo brzo su i Rusi jauknuli. Ne, nisu primili gol, nije ni bila šansa za protivnika, nego se u 23. minutu sam od sebe povredio Dzagojev. A on je njihova velika uzdanica, verovatno i najveća. U punom trku, bez lopte, zastao je, uhvatio se za mišić na zadnjoj strani butine i pao na travu.

Umesto Dzagojeva ušao je Čerišev. Uskoro je imao priliku, napravio dobru fintu, ali da bi izbegao komplikacije pokušao je još jednu varku i lopta mu je pobegla u gol-aut.

Međutim, to ga nije obeshrabrilo. Još se uzbuđenja zbog njegove lepo zamišljene akcije, ali koja nije sprovedena do kraja, nije stišalo, a on je doneo Rusiji 2:0!

Ruski navijači posle utakmice

Posle prodora u kazneni prostor Golovin je vratio loptu Zobnjinu, a on ju je prosledio ulevo, ali sporo. Ka Čeriševu je pojurio buljuk Saudijaca, međutim, on ih je vrlo vešto nadmudrio, pronašao brešu i kad je došao u priliku da šutira i to je besprekorno izveo. Između golmana i njegove desne stative nije bilo mnogo prostora, ali ruski igrač je ciljao neodbranjivo.

Koliko Čerčesov kao selektor do sada nije imao sreće juče mu je sve išlo od ruke. Od tri igrača koja je naknadano uveo u igru dvojica su dala gol. Prvu izmenu je izvršio iz nužde, a u 70. je umesto nezapaženog Smolova uveo Dzjubu i on je već u narednom minutu upisan u strelce.

Lepo izvedena akcija ruskog tima posle auta završila se tako što je Golovin centrirao pred gol. Za visokog Dzjubu to je bila poslastica. Njegov čuvar, možda već i zamoren od dotadašnje borbe, zakasnio je sa skokom, a ruski centarfor je neometan glavom poslao loptu u mrežu Saudijske Arabije – 3:0 za domaćina u 71. minutu.

U finišu su se Rusi baš razigrali. Tri minuta pre kraja Čerišev je zadivio svojim drugim pogotkom. Iskosa, s leve strane, raspalio je spoljnom stranom levog stopala. Tako udarena lopta ima neobičnu putanju i ako ide u metu, tu golmanu gotovo da nema spasa.

Radost pobednika začinio je Golovin, zaslužan za većinu prethodnih golova. U 90. minutu je iz slobodnog udarca tik preko živog zida i kraj same stative poslao loptu u mrežu postavivši konačan rezultat – 5:0 (2:0).

Nije da gosti nisu bili bez želje da nešto učine. Međutim, ruski golman Akinfejev nije imao posla.

Stadion: Lužnjiki. Gledalaca: 81.000. Sudija: Pitana (Argentina). Strelci: 1:0 Gazinski (23), 2:0 Čerišev (41), 3:0 Dzjuba (71), 4:0 Čerišev (87), 5:0 Golovin (90). Žuti kartoni: Golovin (Rusija) i Taisir (Saudijska Arabija).

RUSIJA: Akinfejev, Fernandes, Kutepov, Ignašević, Žirkov, Gazinski, Zobnjin, Samedov (od 64. Kuzjajev), Dzagojev (od 23. Čerišev), Golovin, Smolov (od 70. Dzjuba). Selektor: Čerčesov.

SAUDIJSKA ARABIJA: Abdulah, Al Burajk, Osama, Omar, Jaser, Salem, Otajf (od 64. Fahad), Salman, Taisir, Jahija (od 72. Hatan), Al Sahlavi (od 83. Muhanad). Selektor: Pici.