Kragujevac – Posle ostavke osmoro članova Saveta Univerziteta u Kragujevcu, sednica ovog tela zakazana za ponedeljak, 18. jun, na kojoj je trebalo da se razmatra rešenje ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladena Šarčevića o razrešenju rektora Nebojše Arsenijevića, najverovatnije neće biti održana. Savet, koji broji 19 članova, ostao je bez kvoruma za odlučivanje, budući da Vlada Srbije nije imenovala troje predstavnika u ovo telo. Time je otvoren put za uvođenje prinudne uprave na kragujevačkom univerzitetu, rekao je za „Politiku” smenjeni rektor.
– Očekujem da će prinudna uprava biti uvedena brzo, što znači da će ministar imenovati vršioca dužnosti rektora, a verovatno će biti formiran i novi savet univerziteta – izjavio je za naš list prof. dr Nebojša Arsenijević, potvrdivši informaciju da je Upravnom sudu uputio zahtev da se sprovođenje rešenja o njegovom razrešenju obustavi dok se ne utvrdi da li je doneto u skladu sa Ustavom Srbije i Zakonom o visokoškolskom obrazovanju.
Rešenje o razrešenju Arsenijevića ministar Šarčević je doneo 4. juna, na osnovu izveštaja inspekcije koja je utvrdila da univerzitetski organi nisu postupili u skladu sa odlukama nadležnih državnih tela.
Od Univerziteta u Kragujevcu, podsetimo, traženo je da poništi najviše akademsko zvanje koje je student Fakulteta medicinskih nauka Aleksandar Arsenijević – rektorov sin – stekao na nezakoniti način, a Agencija za borbu protiv korupcije još krajem prošle godine izdala je preporuku o smeni rektora zbog neprijavljenog sukoba interesa.
Prema navodima u toj preporuci, rektor Arsenijević nije obavestio Agenciju za borbu protiv korupcije da je sa zetom Radomirom Mitrićem sklopio dva ugovora o uređivanju univerzitetskog časopisa „Lipar”, ukupne vrednosti 30.000 dinara, što je po zakonu bio obavezan da učini.
Kad je o rektorovom sinu reč, inspekcija ministarstva je zaključila da je on doktorske studije, školske 2012/2013, upisao, ne samo po isteku konkursnog roka, već i pre nego što je završio osnovne studije. Međutim, organi Univerziteta u Kragujevcu, posle uvida u dokumentaciju, zauzeli su stav da je mladi Arsenijević svoju doktorsku titulu stekao na zakonit način.
Članovi Saveta Univerziteta koji su podneli ostavke nisu želeli da obrazlože te odluke, koje su doneli uoči sednice Senata Univerziteta održane u četvrtak, 14. juna. Izostalo je i uobičajeno saopštenje Senata Univerziteta o ishodu sednice koja je imala samo jednu tačku dnevnog reda – razmatranje ministrovog rešenja o razrešenju rektora.
Kako smo saznali u neformalnim razgovorima, sada već bivši članovi Saveta Univerziteta u Kragujevcu odluku o ostavci doneli su posle najave ministra Šarčevića da bi država – u slučaju opstrukcije – mogla da primeni i silu. Ta ministrova izjava pobudila je spekulacije o mogućoj intervenciji organa reda, koje su dodatno produbljene navodima jednog beogradskog lista da smenjeni rektor „sprema osvetu”, kao i da „u štapu, koji koristi iako se normalno kreće, nosi bodež”.
– Podnošenje ostavke bio je jedini način da se spreči prvorazredni skandal koji bi izazvao eventualni upad policije, što je scenario koji su priželjkivali neki od Arsenijevićevih protivnika – rekao je za „Politiku” jedan član Saveta Univerziteta u Kragujevcu koji se odlučio na taj korak.
Nakon godinu dana žestokih sukoba, opskurna dešavanja na kragujevačkom univerzitetu nedavno je, prvi put, prokomentarisao i gradonačelnik Radomir Nikolić. On je pre nekoliko dana, u intervjuu za Radio-televiziju Kragujevac, izjavio da su se „neki ogrešili” o smenjenog rektora Arsenijevića, ne navodeći na koga misli.
Podsetimo, prošlog leta je grupa profesora optužila smenjenog rektora za „nepotizam, mobing, bezakonje”, ali su sukobi na kragujevačkom univerzitetu zapravo počeli još 2015, kada je Arsenijević izabran za rektora, suprotno želji protivkandidata kojeg je protežirao vladajući SNS. Ubrzo nakon toga organi univerziteta su odbili da ministarki Slavici Đukić Dejanović, po sticanju uslova za penziju, produže angažman na kragujevačkom Fakultetu medicinskih nauka za još dve godine.
Uprkos protivljenju jedne moćne interesne grupe i žestokoj medijskoj kampanji koja je bila usmerena na ličnu kompromitaciju, Arsenijević je početkom ove godine ponovo izabran za rektora, dobivši gotovo jednodušnu podršku svih organa Univerziteta u Kragujevcu.