četvrtak, 22.11.2018. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
Poslednja izmena 12:27
SP U RUSIJI 2018.

Pun pogodak domaćina

Rusija – Egipat 3:1 (0:0). – Ruse najpre obradovao egipatski kapiten Fati autogolom, zatim Čerišev i Dzjuba, a počasni gol za goste postigao Salah iz penala
Autor: Ivan Cvetkovićutorak, 19.06.2018. u 21:59
(Фото Бета/АП)

Posle pobede protiv Saudijske Arabije na otvaranju šampionata u Moskvi (5:0) Rusija je u Petrogradu, svojoj drugoj prestonici, savladala Egipat s 3:1 (0:0). Sa šest bodova iz dve utakmice praktično je obezbedila mesto u osmini finala. Pobeda je zaslužena, kao i u prethodnom okršaju. Ali celo prvo poluvreme je bilo neizvesno. Egipat, sa svojom najvećom uzdanicom Mohamedom Salehom, koji je za svaki slučaj propustio okršaj protiv Urugvaja, pokazao je zube od samog početka.

Punih 45 minuta je to bila neprestana borba da se nekako dođe do prednosti. Bilo je prilika i na jednoj i na drugoj strani, ali šuteri nisu bili precizni.

Rasplet je počeo već na početku drugog poluvremena. Radovali su se Rusi zahvaljajući kapitenu Egipćana. Njihov golman je odbio loptu pravo na nogu Zobnjinu, koji je da li šutirao, da li gađao svog centarfora Dzjubu. Fati je pokušao da izbije loptu ispred gorostasnog Rusa, ali tako nespretno da je lopta pored leve stative završila u mreži – 47. minut i 1:0 za domaćina.

Nisu se gosti zbog toga izgubili. Nastavili su kao i do tada da prete Rusima i mogli su u tome i da uspeju. Međutim, domaćin nije čuvao rezultat, i on je jurišao i to mu se isplatilo.

Lepu akciju je izveo Brazilac s ruskim pasošem Fernandes. Odlično je primio loptu, oslobodio se čuvara i vratio ju je na peterac. Pravo na nogu Čeriševu, koji je neodbranjivo šutirao iz prve i postigao već treći gol na ovom šampionatu – 59. minut, 2:0 za Rusiju.

To je, verovatno, već bio šok za Egipat, a Rusi kao da su dobili krila. Nastavili su s napadima i u 62. minutu Dzjuba se odlično snašao i otklonio sve brige oko ishoda meča. Na ubačenu loptu u kazneni prostor bio je spretniji od Gabra i nepogrešivo pucao – 3:0 i Rusi su mogli da odahnu.

Istina, prenuo se posle toga Egipat, pokušao je da načini čudo, ali samo je ublažio poraz. Pogodak je pao s bele tačke, a postigao ga je Salah u 72. minutu. Sudija Kaseres je najpre procenio da je prekršaj načinjen van šesnaesterca, ali je kasnijim uvidom zaključio da je Salah oboren kad je ušao u kazneni prostor. On je topovski pucao i Akinfejev, mada je pročitao gde će da šutira egipatski igrač, nije imao nikakve izglede da mu odbrani šut – 3:1.

U obostrano otvorenoj utakmici domaćin je bio bolji, a gost je zaslužan što je ovo bio meč u kome nije bilo praznog hoda. Rusi su se radovali pobedi s osećanjem da su u osmini finala, što bi im bilo prvi put od samostalnosti. Najverovatnije će tako i da bude, mada ako Saudijska Arabija pobedi danas Urugvaj, a Urugvajci Ruse u poslednjem kolu, onda bi te tri ekipe imale isti broj bodova.

Stadion: Sankt Peterburg. Gledalaca: 67.800. Sudija: Kaseres (Paragvaj). Strelci: 1:0 Fati (autogol, 47), 2:0 Čerišev (59), 3:0 Dzjuba (62), 3:1 Salah (penal, 72). Žuti kartoni: Smolov (Rusija) i Trezege (Egipat).

RUSIJA: Akinfejev, Fernandes, Kutepov, Ignaševič, Žirkov (od 86. Kudrjašov), Zobnjin, Gazinski, Samedov, Golovin, Čerišev (od 78. Kuzjajev), Dzjuba (od 79. Smolov). Selektor: Čerčesov.

EGIPAT: El Šenavi, Fati, Gabr, Hegazi, Abdelšafi, Hamed, El Neni (od 64. Varda), Salah, Abdala, Trezege (od 68. Sobi), Marvan (od 82. Kahraba). Selektor: Kuper.