ponedeljak, 06.04.2020. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
Poslednja izmena 16:30
SP U RUSIJI 2018.

Belgija do pobede u poslednjem trenutku

U meču osmine finala, u Rostovu na Donu: Belgija – Japan 3:2 (0:0). – Svih pet pogodaka u drugom poluvremenu, Belgijanci gubili s 2:0 u 69. minutu
Autor: Aleksandar Miletićponedeljak, 02.07.2018. u 23:49
(Фотографије Бета-АП)

Najveći autsajder u osmini finala Japan, na čiju su pobedu kladionice nudile najveću kvotu (9) od svih osam utakmica, bio je nadomak senzacije protiv Belgije koja je iz bezizlazne situacije izašla prilično srećno.

Belgijanci su pobedili sa 3:2 (0:0) iako su do 69. minuta gubili sa 2:0, a odluka je pala bukvalno u poslednjem sekundu, imajući u vidu to da je senegalski arbitar Didu odsvirao kraj čim je Šadli krunisao pogotkom najlepšu akciju na utakmici.

Ono što se zbilo u drugom poluvremenu dovoljno je sadržajno i kvalitetno za tri utakmice: pet golova, stativa, bezbroj šansi i sjajnih parada golmana.

Japanci su poveli u 48. minutu iz kontre koju su započeli sa sredine svoje polovine. Karaguči je dobio loptu kao na tacni - pošto je Vertongen loše reagovao na dodavanje iza njegovih leđa – a zatim sa desne strane pucao u suprotni ugao i pogodio.

Već u sledećem napadu umalo izjednačenje: Azar je sa desetak metara pogodio stativu. Belgijska ofanziva sasečena je u korenu, sjajnim pogotkom Inuija sa 25 metara, u 52. minutu. Vitsel ga je potcenio, ostavivši mu dosta prostora, a on je poslao loptu tik uz stativu. Kurtoao se ispružio koliko je dug, ali uzalud.

Belgija se od tog trenutka obrušila svom snagom na japanski gol, vodeći računa na opasne kontre Japance koji su igrali zadivljujuće jednostavno u napadu. Na tome bi mogla da im pozavidi ne samo naša reprezentacija, već i mnogo jače od nje.

Pitanje je da li bi Belgija uspela da se vrati da nije spletom okolnosti postigla gol u 69. minutu. Jedan japanski fudbaler je u svom kaznenom prostoru poslao loptu nebu pod oblake, ona je padala na levu ivicu kaznenog prostora odakle je Verteongen pokušao da je vrati na peterac, ali umesto toga – postigao je gol!

Lopta je preletela sve u visokom luku, pa i golmana Kavašimu, i pogodila rašlje.

Pet minuta kasnije Japanci su opet primili gol glavom. Felaini (194 cm), jedan od najviših igrača na mundijalu, nadvisio je jednu od najnižih odbrana i sa peterca zatresao mrežu. Odlično ga je proigrao Azar.

Posle Felainija, još jedan rezervni fudbaler je postigao gol i to kakav. Poslednju akciju na utakmici započeo je golman Kurtoa dodavši rukom loptu De Brujneu koji je pretrčao 30 metara i dodao na krilo Menijeu. Lukaku je u srcu šesnaesterca preskočio loptu koja je išla ka njemu, a Šadli je neometen postigao gol – 3:2 za Belgiju.

Stadion: Rostov arena. Gledalaca: 43.472. Sudija: Didu (Senegal). Strelci: 0:1 Karaguči (48), 0:2 Inui (52), 1:2 Fertongen (69), 2:2 Felaini (74), 3:2 Šadli (90). Žuti karton: Šibasaki (Japan).

BELGIJA: Kurtoa, Aldervirld, Kompani, Vertongen, Vitsel, De Brujne, R. Lukaku, E. Azar, Karasko (od 65. Šadli), Mertens (od 74. Felaini), Menije. Selektor: Martinez.

JAPAN: Kavašima, Šodži, Nagatomo, Šibasaki (od 81. Honda), Haraguči (od 81. Jamaguči), Kagava, Inui, Osako, Hasebe, Sakai, Jošida. Selektor: Nišino.