sreda, 21.11.2018. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
Poslednja izmena 23:41
SP U RUSIJI 2018.

Šveđani posle 24 godine u četvrtfinalu

Do pobede nad Švajcarskom stigli pogotkom Emila Forsberga u 66. minutu: 1:0 (0:0)
Autor: Katarina Ivanovićutorak, 03.07.2018. u 20:01
(Фотографије Бета-АП)

Plasmanom u  četvrtfinale fudbaleri Švedske ostvarili su najveći uspeh još od 1994. godine kada su na Mundijalu u SAD-u osvojili treću poziciju. Oni su među osam najboljih ekipa na svetu došli minimalnom pobedom nad Švajcarskom, u ne previše kvalitetnom susretu, a jedini pogodak je postigao Emil Forsberg u 66. minutu: 1:0 (0:0).

Selektor Švajcaraca Vladimir Petković zbog suspenzije nije mogao da računa na dva standardna defanzivca Štefana Lihštajnera i Fabijana Šera umesto kojih su zaigrali Joan Đuru i Mihael Lang. Ni njegov kolega Jane Anderson nije imao na raspolaganju najjači sastav pošto je zbog kartona morao da pauzira Sebastijan Larson kog je zamenio Gustav Svenson.

Dve ekipe su igrale oprezno u prvom poluvremenu, bez mnogo prilika za pogodak, ali su za nijansu bliži vođstvu bili Šveđani. Švajcarska je zapretila u sedmom minutu kada je Cuber prevario odbranu rivala, ušao u sredinu, ali je golman Olsen intervenisao. Uzvratio je rival dva minuta kasnije kada je posle velike greške Zomera lopta stigla do Berga koji je bio u odličnoj poziciji, ali je njegov udarac izblokirao Akanđi. Ekdal je naleteo na odbijenu loptu, međutim, šutirao je visoko preko gola.

Berg je mogao da dovede svoju reprezentaciju u vođstvo i nakon pola sata igre kada je levom nogom šutirao u dalji ugao Zomerovog gola, ali je golman ponovo odlično intervenisao i sačuvao svoju mrežu netaknutom. Švajcarci su najbolju priliku imali u 38. minutu kada je Cuber prošao po levoj strani odakle je vratio loptu u kazneni prostor ka Džemailiju koji nije bio precizan.

Kakvu su priliku propustili Šveđani u 41. minutu! Lustig je prošao po desnoj strani, proigrao Ekdala koji je bio usamljen na drugoj stativi, a on je sa šest metara, neometan, šutirao iz prve preko prečke.

I u drugom delu ekipe su se pre svega koncentrisale na odbranu svog gola pa tek onda na napad zbog čega tokom prvih dvadesetak minuta nije bilo izglednijih prilika ni na jednoj strani. Sve do 66. minuta kada je Forsberg prošao sa leve strane, ušao u sredinu i šutirao sa oko 17, 18 metara, a lopta se od Akanđijeve noge odbila i prevarila Zomera.

Petković, čijoj ekipi je bio neophodan pogodak kako bi makar izborili produžetke, pokušao je da promeni stanje na terenu uvođenjem Seferovića i Embola. I upravo se Embolo u 80. minutu našao u odličnoj prilici da donese svojoj ekipi izjednačenje nakon kornera, ali je Forsberg odlično reagovao i sprečio da lopta završi u mreži. Uspešniji nije bio ni Seferović čiji je šut u prvom minutu zaustavnog vremena zaustavio Olsen.

Krenuo je u finišu susreta Olson u kontranapad, ali ga je sustigao Lang i oborio kako bi sprečio siguran pogodak. Skomina je isključio švajcarskog fudbalera i dosudio jedanaesterac, ali je nakon pregledanog snimka utvrdio da je prekršaj bio izvan šesnaesterca. Toivonen je bio u odličnoj poziciji da udvostruči prednost, ali je sa ivice kaznenog prostora šutirao pravo u Zomera.

Stadion: „Sankt Peterburg”. Gledalaca: 64.042. Sudija: Damir Skomina (Slovenija). Strelci: 1:0 Forsberg (66). Žuti kartoni: Lustig (Švedska), Behrani, Džaka (Švajcarska). Crveni karton: Lang (Švajcarska).

ŠVEDSKA: Olsen, Lustig (od 82. Kraft), Lindelef, Grankvist, Augustinson, Klaeson, Svenson, Ekdal, Forsberg (od 82. Olson), Berg (od 90. Telin), Toivonen. Selektor: Jane Anderson.

ŠVAJCARSKA: Zomer, Lang, Đuru, Akanđi, Rodrigez, Behrami, Džaka, Šaćiri, Džemaili (od 73. Seferović), Cuber (od 73. Embolo), Drmić. Selektor: Vladimir Petković.