petak, 10.04.2020. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
Poslednja izmena 11:51
SP U RUSIJI 2018.

Grizman nije slavio, ali izbacio Urugvaj

Uz gol i asistenciju napadača koji južnoameričku zemlju smatra svojom drugom državom, Francuska stigla do polufinala – 2:0 (1:0).
Autor: Goran Kovačevićpetak, 06.07.2018. u 18:23
Француска лако савладала Уругвај (Фото АП)

Danima pre prvog četvrtfinala Svetskog kupa u fudbalu govorilo se o kumovskim i prijateljskim vezama Antoana Grizmana sa fudbalerima Urugvaja, u čijim redovima su bila trojica njegovih sadašnjih i bivših klupskih saigrača, i ta priča bila je lajt motiv pobede Francuske u Nižnjem Novgorodu. Najviše zahvaljujući 27-godišnjem napadaču koji je upisao gol i asistenciju, „trikolori” su u svom prvom mundijalskom polufinalu od 2006. godine: Francuska – Urugvaj 2:0 (1:0).

Luis Suarez je još jedna velika zvezda na putu kući, posle meča u kojem prvi put od marta prošle godine nije bio starter zajedno sa Edinsonom Kavanijem. Junak trijumfa protiv Portugalije zbog povrede je sa klupe ispratio dvoboj u kojem je njegova ekipa uprkos podređenoj ulozi imala više šuteva u okvir gola (4:2). Samo je onaj u 44. minutu bio opasan: loptu koju je Martin Kaseres glavom poslao ka donjem levom uglu zaustavila je golmanska  bravura Iga Lorisa.

Četiri minuta ranije, glavom je vođstvo Francuzima doneo Rafael Varan koji je donji levi ugao urugvajskog gola „pronašao” posle centaršuta Grizmana iz slobodnog udarca sa pozicije poludesno od gola – 1:0. Bio je to treći pogodak Realovog štopera za nacionalni tim u tri godine (svaki glavom).

U 15. minutu glavom je strelac pokušao da postane Kilijan Mbape, usamljen ispred peterca gde mu je loptu prosledio Žiru, ali je prebacio loptu preko gola umesto da sačeka da padne ispred njega. Tinejdžer koji je zablistao protiv Argentine u nastavku je zaradio žuti karton, posle koškanja sa rivalima koji su ga krivili za simuliranje, ali će biti na raspolaganju u borbi za finale.

U 61. minutu ishod je bio na vidiku: šut Grizmana koji je bio nekoliko metara od šesnaesterca dijagonalno levo od gola, „morao” je da se brani, ali Fernando Muslera je postao deveti golman na turniru čija je greška odvela do pogotka. Od njegove ruke lopta je produžila u mrežu.

„Nisam slavio gol jer sam dobro i loše u fudbalu učio i od Urugvajaca za čiju zemlju imam veliko poštovanje. Podsetili su me na to kako igra moj Atletiko, čvrsto u odbrani i marljivo u napadu. Mi još nemamo formiran stil, pratimo šta se dešava na terenu, a oni koji znaju da upravljaju igrom kažu nam kada da usporimo, a kada da krenemo u napad”, izjavio je Grizman, igrač utakmice koji sada ima sedam golova u poslednjih šest nastupa u nokaut fazama evropskih i svetskih prvenstava.

Selektor Urugvaja Oskar Tabarez je dao sledeći komentar:

„Gol koji je primio Muslera nije uobičajen, ali je on bio važan stub svih naših rezultata do sada. Greške ne prave samo oni koji ne rade ništa. Nemam lošu reč za moje igrače, posle utakmice sam im kazao da mogu da budu ponosni na svoj učinak i glave drže visoko. Žao nam je zbog naroda u Urugvaju, ali reprezentacije koje pripadaju svetskoj eliti su turnir završile mnogo pre nas”.

„Trikolori” su tek drugi tim u istoriji mundijala koji je na jednom turniru pobedio tri različite južnoameričke selekcije – do danas je to uspela samo Holandija 1974. godine.

Stadion: „Nižnji Novgorod”. Gledalaca: 43.319. Sudija: Nestor Pitana (Argentina). Strelci: 1:0 Varan 40, 2:0 Grizman 61. Žuti kartoni: Mbape, Ernandez (Francuska), Rodrigez, Bentankur (Urugvaj).

Francuska: Loris, Pavar, Varan, Umtiti, Ernandez, Pogba, Kante, Mbape (od 88. Dembele), Grizman (od 90+3 Fekir), Toliso (od 80. Nzonzi), Žiru.

Urugvaj: Muslera, Kaseres, Himenez, Godin, Laksalt, Nandez (od 73. Uretaviskaja), Toreira, Vesino, Bentankur (od 59. Rodrigez), Suarez, Stuani (od 59 Gomez).