ponedeljak, 13.07.2020. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
nedelja, 08.07.2018. u 08:11
SP U RUSIJI 2018.

Istorijski uspeh Belgije

Izabranici Roberta Martineza eliminisali Brazil, prvog favorita za titulu prvaka sveta: 2:1 (2:0)
Запечатио судбину петоструког светског првака: Де Брујне слави пошто је снажним ударцем погодио мрежу Бразила (Фото Бета/АП)

Belgijanci su ponovili najveći uspeh na planetarnim šampionatima pošto su se drugi put u istoriji, a prvi put od 1986. godine, plasirali u polufinale. Oni su u četvrtfinalu eliminisali Brazil, koji je pre početka Mundijala važio za najvećeg favorita za zlatnu medalju, a korak dalje će moći da načine u utorak protiv Francuske: Belgija – Brazil 2:1 (2:0).

Selektor Belgije Roberto Martinez je u prvu postavu uvrstio rezerviste Felainija i Šadlija, igrače koji su dali veliki doprinos u preokretu nad Japanom, dok je na „klupi“ ostavio Karaska i Mertensa. Sa druge strane njegov kolega Tite nije mogao da računa na povređenog Danila i Kazemira, koji je bio suspendovan zbog žutih kartona, dok se Marselo u međuvremenu oporavio i zaigrao u startnoj postavi.

Brazilci su od početka krenuli silovito ka golu protivnika, a do vođstva su mogli već u osmom minutu kada je Miranda, nakon kornera, glavom spustio loptu do Tijaga Silve koji je pogodio stativu. Posle nekoliko propuštenih prilika Belgijanci su poveli u 13. minutu kada je nakon kornera koji je izveo Šadli lopta pogodila u rame Fernandinja i završila iza leđa njegovog saigrača Alisona.

Belgija se i pored pored vođstva nije povukla, jer su njeni igrači želeli da što pre postignu i drugi gol, dok je rival pokušao da izjednači zbog čega su oba tima igrala napadački. Titeovi izabranici su se našli u dobroj prilici u 26. minutu kada je pokušao Marselo, ali je Kurtoa bio na mestu. Kazna za taj promašaj stigla je pet minuta kasnije. Lukaku je „povukao“ kontranapad, posle 30-ak metara proigrao De Brujnea koji je sa ivice šesnaesterca pogodio suprotan ugao Alisonovog gola.

Kurtoa je pet minuta pre odlaska na odmor „paradom“ sprečio Kutinja da postigne pogodak. Sa druge strane precizniji nisu bili ni De Brujne, koji je iz slobodnog udarca šutirao pod prečku, ali je Alison intervenisao, kao ni Kompani čiji šut petom je ponovo zaustavio brazilski golman.

Brazilci su morali da krenu na sve ili ništa u nastavku pa je Tite u igru uveo i prvotimca Liverpula Firmina. On se našao u dobroj prilici u 52. minutu, kada je Marselo prošao po levoj strani i ubacio loptu u peterac ka njemu, ali nije uspeo da „zakači“ loptu. Južnoamerikanci su u dva navrata tražili jedanaesterac, nakon pada Nejmara u šesnaestercu i posle starta Kompnija nad Žesusom, ali je srpski arbitar Milorad Mažić posle konsultacija sa kolegama iz VAR sobe presudio da nije bilo prekršaja za najstrožu kaznu. Naš arbitar i njegovi pomoćnici su odlično sudili sinoć zbog čega su se ozbiljno nametnuli da dele pravdu u finalnoj utakmici.

Belgijanci nakon sat vremena igre nisu iskoristili odličnu priliku za treći gol kojim bi verovatno rešili pitanje pobednika. De Brujne je pretrčao više od polovine terena i proigrao Azara koji je šutirao malo pored gola.

Za taj promašaj su kažnjeni u 75. minutu kada je Kutinjo ubacio loptu u kazneni prostor, a Renato Augusto, koji je samo tri minuta ranije ušao u igru, se između dva protivnička igrača izborio za poziciju i glavom savladao Kurtou. Isti igrač je mogao da poravna rezultat pet minuta kasnije kada se našao u idealnoj poziciji, usamljen na ivici šesnaesterca, ali nije bio precizan. Kurtoa je u poslednjim trenucima meča maestralnom odbranom sprečio Nejmara da donese produžetke svom timu pošto je izbacio u korner loptu koja je išla pod prečku.

Stadion: „Kazanj arena“. Gledalaca: 42.873. Sudija: Milorad Mažić (Srbija). Strelci: 1:0 Fernandinjo, autogol (13), 2:0 De Brujne (31), 2:1 Renato Augusto (76). Žuti kartoni: Aldervejreld, Menije (Belgija), Fagner, Fernandinjo (Brazil).

BRAZIL: Alison, Fagner, Silva, Miranda, Marselo, Fernandinjo, Paulinjo (od 73. Renato Augusto), Kutinjo, Vilijan (od 46. Firmino), Nejmar, Žesus (od 58. Kosta). Selektor: Tite.

BELGIJA: Kurtoa, Vertongen, Kompani, Aldervejreld, Menije, Felaini, Vitsel, De Brujne, Šadli (od 83. Vermalen), Azar, Lukaku (od 86. Tilemans). Selektor: Roberto Martinez.