Najzastupljenija psihoaktivna supstanca među mladima u Srbiji je marihuana, a slede ekstazi, amfetamini, kokain, heroin, LSD, pokazuje najnovije istraživanje koje je početkom juna sprovela novosadska Specijalna bolnica za bolesti zavisnosti – „Vita”. Droga je ponuđena više nego polovini ispitanika, uzrasta između 15 i 30 godina (59 odsto), a probalo ju je 28 odsto njih. Većina nije informisana da je narkomanija bolest (63 odsto) i veruje da je korišćenje droge hir ili posledica slabosti volje.
Uzorak obuhvata 400 mladih iz Novog Sada, a psiholog Milan Vlaisavljević, direktor „Vite”, ističe da dosadašnja iskustva govore da se rezultati najnovijeg istraživanja „gotovo u celini poklapaju sa slikom u celoj Srbiji”.
Studija pokazuje da 54 odsto mladih zna gde i od koga može da nabavi drogu, a 74 odsto njih poznaje nekog u neposrednom okruženju ko je konzumira.
– Dodatni rizik za zloupotrebu droge čine nedovoljna informisanost i razvijene predrasude među mladima, a pre svega neopravdana podela na lake i teške droge, u koju veruje dve trećine ispitanika. Sve droge su teške i opasne, a predrasuda da je neka psihoaktivna supstanca laka samo uvećava rizik da se napravi pogrešan izbor. Slično je i s rasprostranjenom predrasudom (oko trećine mladih) da se droga može uzimati kontrolisano. I ovo uverenje olakšava mladom čoveku odluku da bude u svetu narkotika jer veruje da on može da kontroliše kada i koliko će da je uzima – navodi psiholog Vlaisavljević i ističe da je stepen informisanosti veoma nizak.
On ističe, da zbog neinformisanosti da je drogiranje bolest, zavisnici i nisu u mogućnosti da pravovremeno prepoznaju problem i zatraže stručnu pomoć. Na taj način se često izgubi dragoceno vreme u pokušajima da samostalno ojačaju volju i reše problem bez pomoći drugih, a zapravo tonu još dublje. Narkomanija, kako kaže, jeste bolest, a za izlečenje su neophodni stručna pomoć i jasno strukturirani programi lečenja. Rezultati pokazuju da u informisanju mladih o drogama i dalje dominiraju mediji, dok škola, stručnjaci i porodica imaju znatno manji uticaj. Studija kaže da omladina o narkoticima najviše čita na internetu (29 odsto), a zatim o njima sluša priče drugara (25 odsto), iz porodice (16 odsto), škole (15 odsto) i saznaje putem ostalih medija kao što su televizija i novine (15 odsto).