utorak, 13.11.2018. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
Poslednja izmena 19:05
SP U RUSIJI 2018.

Finalista odlučen u 109. minutu

Hrvatska – Engleska 2:1 (0:1, 1:1). – Englezi poveli u petom minutu golom Tripijea iz slobodnog udarca, izjednačio u 68. snalažljivi Perišić, a Mandžukićev gol u produžecima rešio pitanje pobednika
Autor: I. C.sreda, 11.07.2018. u 22:52
Перишић прославља дати гол (Фото Бета/АП)
Навијачи Хрватске (Фото Бета/АП)

U finalu Svetskog prvenstva, 15. jula u Moskvi, megdan će da podele Francuska i Hrvatska, koja je juče u polufinalu, na stadionu na kome će i da se reši pitanje ko će da bude svetski prvak, pobedila Englesku s 2:1 (0:1, 1:1). Predstavnici „kolevke fudbala” će dan ranije, u Petrogradu, da se bore za utešno treće mesto protiv Belgije.

Odluka o finalisti je pala u 109. minutu. Loptu, koja je kao sveća padala na ivicu šesnaesterca, Perišić je glavom unazad poslao pred gol. To je odlično pratio Mandžukić, na vreme krenuo na nju i ispred Stouna, koji je zakasnio, levom nogom poslao loptu u suprotni ugao.

Hrvati su tako nadmašili svoj najveći uspeh – treće mesto na Svetskom prvenstvu 1998. u Francuskoj. Tada su u polufinalu izgubili od domaćina, a sada će baš protiv njega da se bore za zvanje najbolje reprezentacije na svetu.

Sam početak je pripao Englezima. Već u petom minutu su poveli. Modrić je oborio Dele Alija, a slobodan udarac je izvrsno izveo Tritije i Engleska je povela s 1:0.

Posle toga, da li svojom voljom ili što im je to nametnula Hrvatska, tek Englezi su se povukli. Branili su se ne baš smišljeno i prosto je bilo pitanje vremena kada će u njihovom bedemu da se pojavi pukotina.

To se dogodilo u 68. minutu. Vrsaljko, koji je, bar kako su se Hrvati vajkali, do utakmice bio pod znakom pitanja, ubacio je s desne strane loptu u kazneni prostor. Ona je padala na pet metara od gola, a na nju je krenuo Voker. Međutim, Perišić, pošto se prethodno „odlepio” od svog čuvara, istrčao je ispred njega i levom nogom mu s glave skinuo loptu. Hrvatski igrač je bio koliko spretan toliko i srećan, da je gotovo nemogućim potezom izjednačio (1:1) i najavio preokret.

Po nepisanom pravilu u ovakvim prilikama tim koji ostvari cilj, to jest da gol, prepusti igru suparniku. I Englezi su dobili šansu da pređu na protivničku polovinu. Ali, ne samo što to nisu umeli da iskoriste, nego su mogli da budu nokautirani iz protivnapada.

Četiri minuta posle izjednačenja Perišić je mogao ponovo da bude strelac. Bio je uspešniji od Vokera, ali je pogodio stativu. U 81. minutu i Mandžukić je mogao pre produžetaka da reši pitanje pobednika. Lepo je primio loptu na grudi i sa pet metara iz poluokreta šutirao. Međutim, pucao je pravo u engleskog golmana.

I u 105. minutu je ishod bio isti. Hrvatski napadač je izmakao pažnji svog čuvara, ali se Pikford na vreme bacio, ušao mu u šut i sačuvao svoj gol.

Jedinu pravu priliku Englezi su imali u 99. minutu. Posle kornera s desne strane Stoun je zahvatio loptu glavom i poslao je u golmanov desni ugao. Subašić je bio nemoćan, ali je ispred same gol-linije, pored stative, bio Vrsaljko i glavom je izbio iz praznog gola.

Englezi su računali na umor Hrvata, koji su osminu finala (protiv Danske) i četvrtfinale (protiv Rusije) prošli zahvaljujući boljem izvođenju penala. Međutim, bio je to račun bez krčmara. U polufinalu se to ne samo nije primetilo, nego su se engleski fudbaleri teže kretali, a strelac njihovog jedinog gola je u finišu napustio igralište, pa je njegov tim završio meč s igračem manje.

Stadion: Lužnjiki. Gledalaca: 78.011. Sudija: Čakir (Turska). Strelac: 0:1 Tripije (5), 1:1 Perišić (68), 2:1 Mandžukić (109). Žuti kartoni: Voker (Engleska), Mandžukić i Rebić (Hrvatska).

HRVATSKA: Subašić, Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinić (od 95. Pivarić), Rakitić, Brozović, Rebić (od 101. Kramarić), Modrić (od 115. Badelj), Perišić, Mandžukić (od 112. Ćorluka). Selektor: Dalić.

ENGLESKA: Pikford, Voker (od 110. Vardi), Stouns, Megvajer, Tripije, Dele, Henderson (od 97. Dajer), Lingard, Jang (od 91. Rouz), Sterling (od 74. Rešford), Kejn. Selektor: Sautgejt.