Majdanpek – Najmanje tri kompanije pokazale su do sada na tenderu zainteresovanost za strateško partnerstvo u „RTB Boru”, izjavila je premijerka Ana Brnabić u Majdanpeku, obilazeći opštinu Majdanpek i Rudnik bakra koji je u sastavu „RTB Bora”.
Brnabićeva je podsetila da rok za ponude ističe 20. avgusta i rekla da još ne može da kaže koliko je firmi otkupilo dokumentaciju. – Ne bih mogla o tome da govorim, 20. avgust nije daleko, videćemo još. Da ne bi moglo da bude protumačeno kao uplitanje u tenderske procese. Imamo za sada najmanje tri zainteresovane firme koje su, ne kažem da su otkupile dokumentaciju, ali koje su pokazivale zainteresovanost i dolazile ovde i razgovarale sa rukovodstvom u RTB-u – navela je Brnabićeva, prenosi Tanjug.
Na pitanje da li će država ostati većinski vlasnik, rekla je da će to zavisiti od samih ponuda.
– Minimum je da imamo garancije da će svi zaposleni zadržati svoj posao i da će najmanje ulaganje biti 350 miliona dolara i da će u narednih četiri do pet godina proizvodnja biti povećana između tri i četiri puta, onda u zavisnosti od toga ćemo videti kako će se država pozicionirati u samom vlasništvu – kazala je ona, dodajući da 60 odsto građana Majdanpeka zavisi od RTB-a i rudarstva.
Direktor „RTB Bora”, Blagoje Spaskovski, izrazio je zadovoljstvo zbog posete premijerke istakavši da danas imamo čist vazduh u Boru i tri puta veću proizvodnju nego pre četiri godine.
– Mi proizvodnju održavamo na izuzetno profitabilnom nivou u rudniku bakra „Majdanpek”, ali došli smo do najviše tačke u ovim svojinskim odnosima i zato mora strateški partner da se pronađe – naveo je Spaskovski.
Brnabićeva je izjavila da Srbija ima sve više rudnih nalazišta zahvaljujući stranim kompanijama koje obavljaju geološka istraživanja, kao i da država želi da što više rudnog bogatstva ili proizvodnje ostane u Srbiji.
Na komentar novinara i pitanje da ovih dana pokušava da se otkupi istražno pravo u nalazištu „Čukaru Peki” kod Bora i da li postoji neki mehanizam da se država zaštiti po pitanju velikih nalazišta kao što je to, Brnabićeva je rekla da država ima stalan kontakt sa tim kompanijama i da pokušava da izvuče najviše za našu zemlju. – Bilo šta sada da promenimo u tom smislu, da uzmemo većinsko vlasništvo nad tim rezervama... to bi bila neka vrsta nacionalizacije. I to ne bi bilo loše samo za te kompanije već i za sve investicije u Srbiji, zato što ne bi postojala više nikakva zaštita investitora, kako stranih tako i domaćih. Tako da to ne dolazi u obzir. Radimo od početka sa tim kompanijama, da što veći deo rudnog bogatstva ili proizvodnje ostane u Srbiji – kazala je predsednica vlade.
Premijerka Ana Brnabić posetila je i arheološko nalazište „Lepenski vir” i izjavila da će ove godine devizni priliv od turizma dostići oko 1,3 milijarde evra i da ćemo imati oko 3,5 miliona turista. Dodala je i da se u 2019. očekuje još veći rast u turizmu.