Prvi rezultati žetve suncokreta su ohrabrujući, ali nezadovoljstvo proizvođača zbog otkupne cene raste. Oni apeluju da je cena od 28,6 dinara po kilogramu, što je daleko od realne. Ističu da su troškovi proizvodnje u međuvremenu značajno porasli i da je ovogodišnja otkupna cena neodrživa.
Proizvođači su, pre dva dana, uputili zahtev Komisiji za zaštitu konkurencije i da preispita da li se otkupljivači te uljarice ponašaju kartelski. Najavljuju od ponedeljka radikalizaciju protesta i mogući bojkot otkupnih mesta.
Predsednik Upravnog odbora Nezavisne asocijacije poljoprivrednika Srbije, Jovica Jakšić, rekao je za Betu da će proizvođači iz požarevačkog kraja u ponedeljak započeti proteste jer je najveći otkupljivač suncokreta u Srbiji, „Viktorija grupa”, ponudila cenu od 28,5 dinara. Zbog toga se, kaže, očekuje da sa istom cenom izađu i druge kompanije koje kupuju tu uljaricu.
Prošle godine konačna otkupna cena bila je 35,5 dinara po kilogramu i jasno je o kolikom padu je reč. Jakšić je rekao da „Viktorija grupa”, kao najveći otkupljivač suncokreta u zemlji, ima savremenu tehnologiju prerade ove uljarice i samim tim za oko deset odsto niže troškove pa mogu da ponude i najvišu otkupnu cenu. Sa druge strane, prema informacijama iz „Viktorija grupe” reč je o konačnoj ceni.
– Cena je kao i do sada formirana u skladu sa referentnim svetskim berzama i tržišnim kretanjima u zemlji i regionu – rekli su u „Viktorija grupi”. Jakšić, međutim, ističe da suncokret nije berzanska roba, kako je tretiraju u „Viktorija grupi”, jer ne može da se čuva već mora za kratko vreme da se preradi.
Proizvodnja suncokreta u Srbiji iz godine u godinu raste zahvaljujući povećanju setvenih površina, ali i podizanju prinosa. Prema informacijama Udruženja „Žito Srbija”, zahvaljujući dobrom rodu 2016. godine zasejane površine pod suncokretom prošle godine povećane su 9,1 odsto i dostižu oko 230.000 hektara. Drugi razlog koji navodi proizvođače da više seju suncokret su suše. U poslednjih 17 godina u Srbiji je zabeleženo sedam sušnih godina a umanjenje prinosa u odnosu na druge poljoprivredne kulture bilo je najmanje kod suncokreta. Tržište suncokreta postalo je aktivno tokom cele godine, a izvoz je u poslednje tri godine utrostručen – na 158.629 tona u 2016/17. godini.
Prema prošlogodišnjem izveštaju ovog udruženja, najveći kupci suncokreta su države u okruženju: Bosna i Hercegovina, Makedonija kao i zemlje Evropske unije: Rumunija, Italija, Mađarska, Belgija i Nemačka. Najveće količine suncokreta kupuje kompanija „Bimal” iz BiH koja pored izvezenog suncokreta određene količine prerađuje u domaćim uljarama.