Plato na Slaviji biće završen do 31. avgusta, bez dileme odgovora Ilija Đorđević, direktor „MBA Ratko Mitrović – niskogradnja”, izvođača koji je mesecima na stubu srama zbog probijanja rokova za izgradnju trga pored najfrekventnijeg kružnog toka u Beogradu.
U takav ishod, međutim, nisu uvereni gradski čelnici niti brojni Beograđani koji se pitaju zašto iskusni majstori za godinu dana ne mogu da se izbore na Slavijom. Rokovi za završetak ovog posla pomerani su više puta, a iz izjave zamenika gradonačelnika Gorana Vesića jasno je da gledanja kroz prste „Ratku Mitroviću” više neće biti.
Ovaj izvođač toliko je naljutio Vesića da se on nada da „ta kompanija neće ništa više raditi u Beogradu”.
U slučaju da ovog puta omanu, investitor grad, odnosno Sekretarijat za investicije, aktiviraće odštetni zahtev i naplatiti štetu koju je grad pretrpeo zbog kašnjenja.
Luka Petrović, sekretar za investicije, smatra da do takvog scenarija neće doći i da će izvođač do sledećeg petka isporučiti obnovljen plato.
– Zamenili su sve ploče od polimer betona koje su popucale, a mi smo zahtevali da promene čak i one koje nisu bile oštećene. Završna obrada je u toku, a naredne srede na plato stiže bista Dimitrija Tucovića – ističe Petrović.
Dok su proletos kao glavni razlog za kašnjenje radova na platou u „Ratku Mitroviću” navodili podizvođača koga im je, kako su naglašavali, nametnuo projektant Saobraćajni institut CIP, sada ne žele nikog da prozivaju.
– Do kašnjenja radova doveli su loši vremenski uslovi i prvobitno isprojektovano stanje. Ovog leta bilo je malo sunčanih dana, a više jakih kiša, koje nepovoljno utiču na izvođenje radova – ukazuje Đorđević za „Politiku”.
Dodaje da mu nije jasno zašto je isprozivan konzorcijum „Ratka Mitrovića” i francuskog „Kolas rejla” koji je angažovan na obnovi Slavije, Ruzveltove i Bulevara oslobođenja. U najkraćem roku, za šest meseci, navodi, završili su dve ključne žile kucavice Beograda.
– Niko nije spomenuo da od ukupne vrednosti projekta od 1,89 milijardi dinara vrednost posla na platou iznosi 11,3 miliona dinara, odnosno oko 0,5 odsto u odnosu na ceo projekat koji je završen na vreme. Takođe, niko nije ni spomenuo da umesto da naš konzorcijum uzme bonus od oko 180 miliona dinara, koji mu pripada po zaključenom ugovoru, danas trpi neosnovane kritike – negoduje Đorđević.
Bez bonusa su ostali zato što su, tvrdi, prihvatili da sve radove, koji nisu bili predviđeni ugovorom, završe u istom roku sa ugovorenim.
– Od ugovorena 8.502 kvadrata granitnih ploča za ceo projekat, ugrađeno je još dodatnih 5.988 kvadrata tih ploča. To znači da smo u roku izveli ono što je predviđeno ugovorom i plus 70 odsto radova mimo ugovornih za pojedine pozicije. A došli smo na stub srama zbog oko pet promila vrednosti radova – kaže Đorđević.
On smatra da se neopravdano stvara slika da je uvek izvođač krivac i podseća da u svakom projektu postoji minimum 20 do 50 naloga koji nisu bili predviđeni ugovorom. I pored toga, tvrdi, konzorcijum je uspeo i sa dodatnim poslom da obnovu saobraćajnica okonča u roku koji je zacrtan ugovorom. Sa njim se ipak neće složiti mnogi koji smatraju da brzina ne znači i kvalitet. U to smo se uverili posle obnove Ruzveltove i Bulevara oslobođenja. Jer, iscrtana biciklistička staza je izbledela, a na pojedinim mestima žalbe su pljuštale zbog oštećenja na kolovozu. „Ratko Mitrović” je još ranije istakao da će u garantnom roku od dve godine popraviti sve što treba.
Sređivanje poslovnog prostora
Firma koja će urediti poslovni prostor ispod platoa, na uglu Nemanjine i Kralja Milutina, biće izabrana na tenderu do kraja godine, kaže Luka Petrović, sekretar za investicije. U tom prostoru biće info-centar TOB-a, kiosk i javni toaleti.
Penali za izvođača
Ugovorom za obnovu ove tri saobraćajnice predviđeni su i penali za izvođača ako bude probijao zacrtane rokove. Za kašnjenje u međurokovima to će biti 0,1 odsto od vrednosti ugovora za svaki dan zakašnjenja. Ako obnova potraje duže od 180 dana, penali će biti 0,4 odsto, dok njihova vrednost ne može biti veća od 15 odsto vrednosti ugovora.
Reference ili najniža cena
Kada je pre dva dana zamenik gradonačelnika kritikovao kompaniju „Ratko Mitrović”, podsetio je i na radove koje je ona izvodila u Vojvode Stepe.
Goran Vesić je napomenuo da je problem što ova kompanija često nudi najnižu cenu na tenderima. To je, kako je podsetio, glavni kriterijum za izbor izvođača po Zakonu o javnim nabavkama.
– Više puta smo predlagali da se gledaju i reference učesnika na tenderu, ali ponuđena cena je i dalje glavni kriterijum – kazao je Vesić.
U „Ratku Mitroviću” su kratko uzvratili konstatacijom da „ne žele nikome da se suprotstavljaju niti da komentarišu izjave drugih”.
– Na osnovu svega navedenog neka javnost donese zaključak. Napominjemo da bi posao za koji smo angažovani prošle godine bili završeni i pre roka da nije bilo dodatnih zahteva – dodaje Ilija Đorđević.