Prema obaveštenjima iz „Politike”, vrednost imovine PKB-a je procenjena na 104 miliona evra, Preneta su, međutim, i neka druga mišljenja, po kojima je ta vrednost čak više od četiri i po puta veća.
Kao redovan čitalac, pitam, a pitaće se i mnogi drugi naši građani, može li da se desi da tako vrednu imovinu neko kupi po početnoj ceni? Bude li stranac kupac, makar i formalno, a da je iza njega sakriven neki naš čovek, ode veliki kapital izvan kontrole, a valjda znamo da to može da se radi, bar putem izvoza po nešto nižim cenama, ali verovatno i na drugi način. Oni koji se time bave, znaju već kako.
Predlažem da se, uz podršku stručnih kadrova osmisli formiranje akcionarskog društva, sa programom koji bi bio stvoren i rukovodstva koje bi bilo izabrano, a hvala Bogu, Srbija ima jakih, dobrih kadrova, koji ne moraju odlaziti u inostranstvo i tamo zauzimati dobre pozicije, i tako pokrenuti budući, novi PKB AD.
Taj novi PKB bi, s obzirom na svoju poziciju i uz dobro vođenje, uz to i zbog mogućnosti koje bi se ubrzo stvorile, jer će se Beograd širiti i potrebe za konverzijom dela zemljišta iz poljoprivrednog u građevinsko će biti sve veće, obezbedio veliki dodatni prihod.
Umesto da taj očekivani prihod ode u ruke stranaca, ili preko njih u ruke ne znam koga u zemlji, jer taj dodatni lukrativni prihod neće biti lako kontrolisati, neka zarada ide velikom broju naših akcionara.
A o broju akcionara treba stručnjaci da kažu svoju reč. Možda treba razmišljati o tome da jedan akcionar u startu može da kupi akcija samo do 10.000 ili 20.000 evra, kako bi veći broj naših građana mogli da postanu akcionari.
A ako će se neko iz te prodaje obogati neka to budu naši građani.
Čedomir Nikolić