utorak, 29.09.2020. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
sreda, 29.08.2018. u 22:59 Goran Kovačević

Crvena Zvezda u Ligi šampiona

Salcburg – Crvena zvezda 2:2 (1:0).- Posle vođstva Austrijanaca od 2:0, golovima Dabura u 45. i 48. minutu iz penala, srpski prvak izveo spektakularan povratak pogocima Bena u 65. i 66, uz veliku pomoć Degeneka
(Фото Н.Неговановић)

U „Grimaldi forumu” u Monaku danas od 18 časova, fudbaleri Crvene zvezde dobiće rivale u grupnoj fazi – Lige šampiona. Sinoć, u dramatičnom revanšu doigravanja, protiv Salcburga u Austriji, srpski prvaci su se uzdigli od 0:2 do konačnih 2:2 (poluvreme 1:0 za rivala, prvi meč 0:0) za najveći klupski uspeh u proteklih 26 godina.

„Crveno-beli” su se među evropskim velikanima obreli prvi put od 1992. kada je, sa preimenovanjem glavnog kontinentalnog nadmetanja iz Kupa u Ligu šampiona, i počelo čekanje na novo pojavljivanje na najvećoj sceni. Dočekali su ga u šestom plej-ofu pokušaju, uz podršku 9.000 svojih navijača, čiji deo je sa završetkom susreta i utrčao u teren za veliko slavlje sa igračima.

Istorija je ispisana uz puno sreće, jer Salcburg je mogao da vodi i ubedljivije, ali i zasluženo jer trebalo je pronaći odgovor protiv favorita koji je na svom terenu dominirao čitav sat i imao 2:0 od 48. minuta. Zvezda ga je šokirala za nepuna dva minuta, golovima u 65. i 66. koji su došli u koprodukciji Miloša Degeneka i El Fardua Bena.

Oba su se dogodila posle „prekida” kod kojih je Zvezda loptu izvela sa sredine terena, ubacivanjem na desnu stranu šesnaesterca. U prvom slučaju je Pavkov glavom vratio loptu unazad, pa se za nju izborio Degenek, koji je zdesna centrirao na „drugu stativu”, gde je Ben bio spreman da je sprovede u mrežu.

U drugoj sekvenci, Degenek je loptu glavom lobovao Stankovića poslavši loptu u levi ugao, gde je gol potvrdio Ben, kojem je zvanično i pripisan.

Zvezda je golove primila u 45. i 48. minutu: na isteku prvog poluvremena, posle centaršuta Ulmera sleva, Dabur je sa šest metara „iz prve” pogodio mrežu. Izraelski napadač je bio strelac i drugog pogotka domaćih, iz jedanaesterca, dosuđenog zbog faula Savića nad Šlagerom.

Kapiten „crveno-belih” je startom na 16 metara napravio grešku, pogotovu što je opasnost već bila prošla, ali zahvaljujući njemu Zvezda nije primila gol u desetom minutu, kada je izblokirao Daku koji je imao prazan gol pošto je golman Borjan promašio loptu prilikom istrčavanja.

Zvezda se u prvom poluvremenu povijala pred naletima Salcburga, i trener Milojević je u 37. minutu krenuo još defanzivnije uvođenjem Jovančića umesto Simića, ali je posle 2:2 uglavnom bila veoma sigurna pred svojim golom, sve do par poslednjih pokušaja domaćih u petominutnoj nadoknadi.

Stadion: „Red Bul arena”. Gledalaca: 26.200. Sudija: Džunejt Čakir (Turska). Strelci: 1:0 Dabur 45, 2:0 Dabur 48 (penal), 2:1 Ben 65, 2:2 Ben 66. Žuti kartoni: Dabur, Pongračić, Šlager (Salcburg), Krstičić, Stojković, Pavkov (Zvezda).

Salcburg: Stanković 5, Lainer 6, Ramaljo 6, Pongračić 6, Ulmer 7, Haidara 7, Samaseku 6, Volf 6, Šlager 6 (od 83. Prevljak -), Daka 5 (od 69. Jabo -), Dabur 7.

Crvena zvezda: Borjan 7, Stojković 7, Savić 7, Degenek 8, Rodić 7, Jovičić 7, Krstičić 7, Milić 6 (od 49. Pavkov 7), Simić 6 (od 37. Jovančić 7), Radonjić 6 (od 82. Gobeljić -), Ben 8.