Kineska „Zijin majning grupa” pobednik je na tenderu koji je država raspisala za strateško partnerstvo za Rudarsko-topioničarski basen „Bor” (RTB). Kako je saopštio ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić, ova kompanija ponudila je ukupno 1,46 milijardi dolara za preuzimanje 63 odsto vlasništva u RTB „Bor”.
Deo ovog finansijskog paketa je obavezna dokapitalizacija od 350 miliona dolara, ali i 200 miliona dolara namenjenih za rešavanje dugovanja kompanije. Kineska kompanija obavezala se i da će sačuvati 5.000 radnih mesta.
Drugoplasirani na tenderu, ruski „Ju gold” ponudio je 836 miliona dolara za 65 odsto vlasništva. Potpisivanje ugovora očekuje se u drugoj polovini septembra, a plan je da Kinezi operativno, kao većinski vlasnici, preuzmu „Bor” od 1. januara 2019. godine.
– Uslov za to je da uplate najmanje 100 miliona dolara, a ima naznaka da će „Zijin” do tada uplatiti oko 300 miliona – objasnio je ministar Antić.
Deo biznis plana ove kineske kompanije je i da u otvaranje rudnika „Cerovo” uloži 320 miliona dolara, kao i da iz sopstvenih kapaciteta do kraja treće godine podigne proizvodnju u „Topionici” na maksimalnih 80.000 tona. Sada ona proizvodi 42.000 tona. Nakon šest godina poslovanja i novih investicija u „Topionicu”, plan je da se dostigne proizvodnja između 120.000 i 150.000 tona. Strateški partner na sebe će preuzeti i rešavanje problema ekoloških zagađenja i za te namene izdvojeno je 136 miliona dolara.
Na konferenciji za novinare prvi put su se javno pojavili i predstavnici radne grupe i komisije za sprovođenje postupka pronalaženja strateškog partnera. Ministar Antić nekoliko puta je ponovio da je ceo postupak „transparentan”, iako pristigle ponude nisu otvorene javno.
– Čitav tim je radio naporno. Ova investicija daće ogroman doprinos da RTB „Bor” stane na svoje noge i otvori novu fazu u svom životu – smatra Antić.
Kada je reč o upravljačkim pravima manjinskog vlasnika, a to je u ovom slučaju država, to će biti tek deo pregovora sa kineskim partnerom pre potpisivanja ugovora. Za sada je poznato da će većinski vlasnik sa sobom dovesti i novi menadžment.
– Nemojte da sada otkrivamo pregovaračku platformu – rekao je Antić, odgovarajući na pitanje novinara da će postojati neke odluke koje većinski partner bez manjinskog neće moći da donese.
Država je jasno definisala pravila kad je reč o eksploataciji, pa je tako, na primer, poznato da će, kad je o „Majdanpeku” reč, aktivnosti strateškog partnera prvo biti usmerene na sever.
– To znači da ćemo sačuvati grad – kazao je Antić i dodao da je plan da period eksploatacije traje što duže, kako se ne bi ugrozila budućnost ovog kraja.
Ministar finansija Siniša Mali izbor strateškog partnera za „Bor” opisao je kao „fenomenalnu vest”. On očekuje da će RTB „Bor” sa novim investicijama strateškog partnera duplirati svoje učešće u bruto domaćem proizvodu (BDP), sa sadašnjih 0,8 na 1,6 odsto.
– To znači da RTB „Bor” i istok Srbije ponovo postaju nosioci rasta i razvoja naše ekonomije – rekao je ministar finansija i podsetio da je rast privredne aktivnosti u prvoj polovini godine iznosio 4,5 odsto.
Po tom rezultatu već smo bili među prve tri zemlje u Evropi, dodao je.
– Fudbalskim žargonom rečeno, već se takmičimo u Ligi šampiona, a sa ovim investicijama u RTB „Bor” i povećanom proizvodnjom od nekoliko puta imamo cilj da budemo prvi u Evropi po stopi privrednog rasta.
Ovo je, inače, peti pokušaj privatizacije RTB-a u poslednjih 15 godina. – Ovaj peti bio je uspešan upravo zato što se Srbija promenila, ima stabilne javne finansije, više od 40 milijardi dinara suficita, opadajući trend javnog duga, stabilnu inflaciju – zaključio je ministar finansija.
Kineski „Zijin” jedan je od najvećih kineskih proizvođača zlata, a drugi po veličini u proizvodnji bakarne rude. Ta kompanija u devet zemalja zapošljava 17.500 radnika, a prošle godine bila je na 22. poziciji u svetu kad je reč o najvrednijim rudarskim kompanijama čije su akcije na berzi.
Godišnji poslovni prihod ove firme iznosi 10 milijardi evra (oko 78 milijardi juana), dok čista dobit grupacije dostiže više od 230 miliona evra (oko 1,8 milijardi juana). O kolikim je parama reč, možda najbolje govori podatak da su poslovni prihodi ove kompanije jednaki četvrtini srpskog BDP-a.
Posao u skladu sa regulativom EU
Ministar energetike Aleksandar Antić izjavio je da je strateško partnerstvo u skladu sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) sa EU i da tu ne očekuje probleme.
Antić je, odgovarajući na pitanja novinara, rekao da je tenderski proces bio potpuno transparentan i sproveden u skladu sa međunarodnim i domaćim zakonima. „Svi su mogli da učestvuju. Kineska kompanija je pobedila samo zato jer je dala ubedljivo najbolju ponudu. Ne očekujem bilo kakve reakcije, jer ovo nije bio politički proces. Svi su na tenderu imali iste šanse”, naglasio je Antić.