Direktoru Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marku Đuriću je zabranjen ulazak u južnu srpsku pokrajinu, iako je na osnovu dogovora Beograda i Prištine uredno najavio svoj dolazak na KiM. Kada je nešto posle 15 časova došao na administrativni prelaz Brnjak, rečeno mu je da ne može da uđe na Kosovo.
Zabrana se odigrala svega dva dana pre nastavka Briselskog dijaloga, na kome je najavljen sastanak predsednika Srbije Aleksandra Vučića i predsednika privremenih kosovskih institucija Hašima Tačija. Đurić, glavni tehnički pregovarač Beograda, sprečen je da uđe na KiM uoči najavljene dvodnevne posete predsednika Vučića pokrajini.
Marko Đurić za „Politiku” ocenjuje da je reč o skandaloznom potezu Prištine. „Ovo je skandalozna odluka Prištine, protivna svim sporazumima i elementarnim principima slobode kretanja.
Zabrana ima dublju pozadinu”, ističe Đurić. Kaže da će posle povratka u Beograd i konsultacija sa predsednikom Aleksandrom Vučićem obavestiti javnost o razlozima za taj i sve druge pritiske i ucene kojima je srpska strana bila izložena i prethodnih dana zbog toga što ne želimo da prihvatimo odluke Prištine koje bi bile direktno protiv srpskih interesa.
Podsetimo, ova zabrana izrečena direktoru Kancelarije za KiM samo je jedna u nizu. Marku Đuriću i ministru odbrane Aleksandru Vulinu ulazak na Kosovo nije bio odobren ni krajem marta, pod izgovorom da „zagovaraju mržnju”.
Uprkos zabrani, Đurić je zajedno sa generalnim sekretarom Predsedništva Srbije Nikolom Selakovićem ušao na KiM. U poslepodnevnim časovima specijalne kosovske policijske snage pod pretnjom dugih cevi prvo su rasterale građane, da bi posle toga uhapsile direktora Kancelarije za KiM u Severnoj Kosovskoj Mitrovici, gde je trebalo da se održi okrugli sto u okviru unutrašnjeg dijaloga o Kosmetu. Prilikom hapšenja Đurić je pretučen. Policija ga je sprovela u Prištinu, gde ga je po ulicama vređala rulja. Nakon davanja izjave pred prekršajnim sudijom i posle intervencije iz Beograda, Đurić je iste večeri pušten na slobodu.
Ulazak Đurića na KiM krajem marta kosovski lideri ocenili su kao provokaciju, tvrdeći da je policija postupila u skladu sa zakonima i svojim nadležnostima, dok je u Beogradu nakon toga održana vanredna sednica Saveta za nacionalnu bezbednost. Posle toga, tri ministra Srpske liste napustila su vladu Kosova. Privremene kosovske institucije za proteklih nekoliko godina zabranjivale su ulazak i Aleksandru Vučiću, Tomislavu Nikoliću, Nebojši Stefanoviću, ali i ministru kulture i informisanja Vladanu Vukosavljeviću.
Kosovske vlasti nisu izricale zabrane samo političkim predstavnicima Srba. Tako je 31. maja ulazak u pokrajinu bio onemogućen i novinaru Borisu Malagurskom, koji je trebalo u Kosovskoj Mitrovici da prisustvuje projekciji svog filma „Kosovo: Momenat u civilizaciji”. Vlasti u Prištini procenile su da je on „pretnja za javnu politiku unutrašnje bezbednosti i međunarodne odnose”, pa su mu spustili rampu. Ironija je da se sve ovo dešavalo u vreme dok se u Beogradu održavao festival „Mirdita, dobar dan”, na kojem je pod plaštom kulture i umetnosti promovisana lažna „država Kosovo”.
Koliko su na Kosovu skloni zabranama ulaska svedoči i činjenica da je tamošnji fudbalski savez onemogućio Fudbalskom klubu Crvena zvezda gostovanje u Gračanici. Utakmica između FK Gračanice i Crvene zvezde trebalo je da se odigra u sredu, 9. maja, a bilo je predviđeno da novac od prodatih karata bude doniran Ginekološkoj klinici u Gračanici za odeljenje pedijatrije.