Dokumentarna izložba „Jovan Stejić, prvi Srbin doktor medicine u obnovljenoj Srbiji” predstavljena je u Galeriji nauke i tehnike SANU. Postavka sa bogato urađenom publikacijom osvetljava životni put jedne od najznačajnijih ličnosti u formiranju moderne srpske države u 19. veku. Posetioci mogu da se upoznaju sa korenima medicine i nauke u našoj zemlji, do osvetljavanja kulturološke tradicije 19. veka.
Autori izložbe su Nenad Karamijalković i Slavko Stepanović, a saradnik u ovom projektu je Jelena Jovanović Simić. Oni ističu da su dugo i temeljno pripremali ovu postavku, proveravajući istinitost podataka do kojih su došli, a za tu priliku istražili su i arhivske fondove u Srbiji, Rumuniji, Austriji i Mađarskoj. Stejićev lični i porodični život i profesionalne aktivnosti na izložbi su predstavljeni u devet poglavlja.
Jovan Stejić rođen je u Aradu 1802. godine, a preminuo u Beogradu 1853. Bio je lični lekar kneza Miloša Obrenovića i svestrana ličnost – prosvetitelj, prevodilac i lingvista. Pripadao je prvoj generaciji srpske stvaralačke inteligencije koja je svoje znanje i trud uložila u kulturno prosvećivanje Srba i izgradnju moderne srpske države u prvoj polovini 19. veka.
Stejić je svest o prosvećivanju srpskog naroda stekao rano, dok su dalji njegov rad odredila saznanja iz oblasti filozofije i medicine, koje je izučavao u Segedinu, Pešti i Beču. On je bio tvorac srpske medicinske terminologije, prvi srpski antropolog uz doktora Karla Paceka, osnivač i drugi načelnik saniteta Kneževine Srbije, glavni sekretar Državnog sovjeta, borac za reformu srpskog jezika i pravopisa, ali iznad svega borac za prava pojedinca i građanina.
Takođe, bio je i jedan od utemeljivača Društva srpske slovesnosti, preteče Srpskog učenog društva i SANU. Medicina je u Jovanovo vreme bila bliska filozofiji, utemeljena na holističkom pristupu koji podrazumeva podjednaku brigu o telesnom i duševnom zdravlju čoveka.
Ovakav pristup vidljiv je u delu ovog lekara, u njegovom u političkom delovanju kao borca za slobodu i prava čoveka, u radu na organizaciji zdravstvene službe u Kneževini Srbiji, u Društvu srpske slovesnosti, kao i u Državnom savetu, a naročito u književnom radu. Knjiga, koju je još kao student preveo i dopunio prema potrebama srpskog naroda, „Makroviotika ili Nauka o produženiju života čovečeskog” bila je prva medicinska knjiga u Srbiji, a prevodeći je, započeo je pionirski rad na srpskoj medicinskoj terminologiji.
Organizatori izložbe su Istorijski arhiv Šumadije, Zavod za zaštitu spomenika kulture Kragujevac i Galerija nauke i tehnike SANU. Postavka će biti otvorena do 29. septembra i namenjena je svim generacijama, a posebno učenicima osnovnih i srednjih škola.