Knjiga „Memoari. Solunski front, Srbija, Balkan” maršala Franše d’ Eperea predstavljena je u francuskoj ambasadi. Domaćin promocije bio je ambasador Francuske u Srbiji Frederik Mondoloni.
On je podsetio na značaj ovog dela, a o ratnim memoarima sabranim među koricama govorili su i Vojislav Pavlović, direktor Balkanološkog instituta, i Klod de Sen-Pjer, unuka Franše d’ Eperea, koja koja je priredila knjigu.
Ona na ovaj događaj došla u pratnji kćerke Florijan de Sen-Pjer. Ratni dnevnik objavila je Izdavačka kuća „Prometej” povodom obeležavanja sto godina od završetka Prvog svetskog rata.
Unuka čuvenog francuskog maršala priznala je da joj je drago što je doputovala u zemlju koja ceni njenog dedu i što je u prilici da svedoči o njegovom herojstvu.
– Profesor Pavlović je dolazio u Pariz i pitao me da li mogu da nađem memoare moga dede o Istočnom frontu, i ja sam želela to da podelim sa vama. U onome što je zapisao moj deda mogu se naći poštovanje i čast koje je on ukazivao srpskom narodu – istakla je Klod de Sen-Pjer.
Klod de Sen-Pjer
Pozdravljajući zvanice, ambasador Mondoloni je podsetio da su savezničke trupe pod vrhovnom komandom D’ Eperea 15. septembra 1918. godine započele oslobađanje Srbije u Velikom ratu.
– Jedan vek kasnije, srećni smo što je sa nama grofica Klod de Sen-Pjer, čija je porodična istorija sastavni deo zajedničke istorije Francuske i Srbije – kazao je ambasador.
On je rekao da će srpski čitaoci biti u prilici da otkriju misli i promišljanja maršala D’ Eperea koje je on zapisivao u ratnom dnevniku između 1918. i 1920. godine. Pred njima će se, naglasio je, naći kvalitetno urađen naučni rad, deo kolekcije koju priređuje „Prometej” da bi novim generacijama preneo sećanja na velike figure vojne istorije Srbije, među kojima je Luj Franše d’ Epere koji je bio i francuski maršal i srpski vojvoda.
– Ovo je prilika da se setimo bratstva po oružju tokom Prvog svetskog rata. Ponekad bismo zaboravili koliko smo bliski, i da podvučemo da i danas naši vojnici stoje rame uz rame u mirovnim misijama u Africi i Libanu kako bi čuvali međunarodni mir i stabilnost – rekao je ambasador i podsetio da je tokom susreta sa predsednikom Vučićem u julu predsednik Makron istakao koliko je srpski narod pokazao izuzetnu hrabrost tokom Prvog svetskog rata.
– Srbija će zauzeti posebno mesto tokom ceremonije koja će biti organizovana 11. novembra u Parizu na obeležavanju kraja Velikog rata, a predsednik Vučić je pozvan sa drugim šefovima država – dodao je ambasador.
Vojislav Pavlović rekao je da će čitaoci u knjizi naći svedočanstvo o pripremama za ofanzivu savezničkih snaga.
– A posebno interesantne stranice knjige su o regentu Aleksandru Karađorđeviću i srpskim oficirima – ocenio je Pavlović.
Na predstavljanju knjige, među ličnostima iz političkog, kulturnog, verskog i javnog života zemlje, bio je i ministar odbrane Aleksandar Vulin.