Ugovor o nabavci kineskih bespilotnih letelica za potrebe Vojske Srbije biće potpisan do kraja godine, rečeno je „Politici” u Ministarstvu odbrane. Podsetimo, predsednik Srbije je uoči posete Kini najavio da će vojska nabaviti ono što do sada nije imala u svom arsenalu – naoružane bespilotne letelice.
„Razmatra se više opcija nabavke bespilotnih letelica s kineskim partnerima i do kraja ove godine biće odlučeno za koji tip bespilotne letelice ćemo se opredeliti”, objašnjavaju za „Politiku” u Ministarstvu odbrane.
Kako je ranije izjavio pomoćnik ministra odbrane Nenad Miloradović, Srbija će nabaviti bespilotne letelice koje imaju sposobnost izviđanja, prenošenja podataka o otkrivenim ciljevima, laserskog navođenja bombi i – gađanja vođenim bombama i raketama.
Domaća bespilotna letelica „pegaz” (Foto M. Galović)
Osim toga, što je posebno važno, dogovara se i prenos tehnologije, odnosno da se sofisticirana oprema ugrađuje u ove letelice u Srbiji, uključujući i u one letelice koje već razvijaju naši stručnjaci.
Od Kine će biti nabavljene izviđačke i naoružane bespilotne letelice. Jedan sistem, jednostavnije rečeno komplet, ovog naoružanja sastoji se od tri letelice, zemaljske kontrolne stanice s koje se njima upravlja i udaljenog video-terminala, koji se može nalaziti u nekoj komandi, na kojem se prikazuju prikupljeni podaci.
Nabavka bespilotnih letelica bila je jedna od tema prilikom nedavne posete visoke vojne delegacije Kini, o kojoj je izveštavala „Politika”, a na osnovu dočeka domaćina i njihove ponude bilo je jasno da će doći do konkretnih dogovora.
Vojska Srbije već koristi male izraelske dronove tipa „orbiter” (Foto Rade Krstinić)
Kada je reč o bespilotnim letelicama i elektronskoj opremi koju nose, one su delegaciji iz Srbije prikazane u kompanijama CATIC, specijalizovanoj za vazduhoplovstvo, i CETC, koja je gigant u oblasti elektronike.
Inače, Vojska Srbije je još pre nekoliko godina uvela prve bespilotne letelice tipa „orbiter”, izraelske proizvodnje, koje su raspoređene u Treću brigadu VS u Nišu. Reč je o malim letelicama tipa „krilo”, koje poleću s lansirne rampe, a sleću pomoću padobrana. Domaći stručnjaci počeli su s razvojem ove vrste naoružanja još devedesetih godina prošlog veka.
Njihov rad za sada je rezultirao malom bespilotnom letelicom „vrabac”, koja se lansira iz ruke i čija upotreba je predstavljena na nekim prikazima sposobnosti i vežbama vojske, kao i srednjom letelicom „pegaz”, koja je prikazivana i s mogućim opcijama naoružanja – ali samo na zemlji. Moguće je da će kineska elektronika biti ono pomoću čega će „pegaz” konačno raširiti svoja krila.
Domaća bespilotna letelica koja je razvijana od 1990-ih godina (Fotodokumentacija „Politike”)
Sticajem istorijskih okolnosti, Srbija ima zanimljivu zbirku bespilotnih letelica, ali u – muzeju. Od američke, oborene tokom rata u BiH, do britanske i nemačke koje su oborene tokom NATO agresije. U to vreme, 1999. godine, još uvek su se koristile samo za izviđanje.
Narednih godina, posebno u ratovima koje su SAD vodile u Avganistanu i Iraku, počela je njihova upotreba i za gađanje ciljeva na zemlji.
Kinezi su pratili ovaj razvoj, pa su, prema raspoloživim podacima, njihove naoružane bespilotne letelice efikasno upotrebljavane u Iraku, Jemenu i Nigeriji.
Hrvatski centar za dronove u Puli
Kada je reč o regionu, na uvođenju u upotrebu bespilotnih letelica, dronova, radi i Hrvatska, koja već ima neke starijeg tipa, a planira i nabavku novih u Izraelu. Centar za obuku i upravljanje bespilotnim letelicama nalaziće se na aerodromu u Puli.