Srpska radikalna stranka podnela je zahtev Ustavnom sudu Srbije za ocenu ustavnosti člana 23 Zakona o presađivanju organa, kojim je utvrđeno da se „ljudski organi sa umrlog lica mogu uzeti radi presađivanja ukoliko se punoletni poslovno sposobni davalac pre smrti tome nije usmeno ili pismeno protivio, odnosno ukoliko se tome u trenutku smrti nije izričito usprotivio roditelj, supružnik, vanbračni partner ili punoletno dete umrlo”, rekao je novinarima u parlamentu Vojislav Šešelj.
Dodao je da SRS smatra da je ovaj član protivustavan. Prema Šešeljevim rečima, pomenuti član zakona u potpunosti zanemaruje Ustavom zajemčena prava da je „ljudsko dostojanstvo neprikosnoveno i svi su dužni da ga poštuju i štite.
Dodao je da da se zakonom ne može nametnuti nešto što je suprotno Ustavu, „doniranje organa moguće je samo ako je to isključiva volja donora, a donorom se ne može smatrati neko kome se organi uzimaju mimo njegove volje”.
Pitao je i šta je garancija da će se, ako je neko pre moždane smrti izričito rekao da je protiv uzimanja organa, da će njegova volja biti poštovana. Istakao je i da je pitanje moždane smrti diskutabilno, „čovek u fazi moždane smrti je još uvek živ, uostalom organi se i ne mogu uzimati od lica koja nisu živa. Kazao je i da postoje ljudi koji su spremni da im dva lekara dijagnostikuju moždanu smrt i da daju izjavu da postane donor organa, i to je u redu.
Prema njegovim rečima, mnogo je jednostavnije i u skladu je sa Ustavom da se svako ko to želi dobrovoljno prijavi da bude donor, a ne da se saglasnost pretpostavlja. Odgovarajući na pitanja, Šešelj je rekao da će radikali, ukoliko dođe na dnevni red, zakon kojim se propisuje doživotna kazna za ubice dece, to podržati.