utorak, 23.10.2018. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
Poslednja izmena 00:23
FUDBAL: 158. PRVENSTVENI „VEČITI” DERBI

Sporan gol spasao šampiona

Partizan – Crvena zvezda 1:1 (1:0). – Nedoumice da li je lopta koju je glavom uputio Boaći u 72. minutu, prešla gol-liniju pre nego što ju je odbio golman Stojković. – Odlični „crno-beli” poveli preko Gomeša u 33. minutu, imali prečku i još dve velike šanse
Autor: G.Kovačevićnedelja, 23.09.2018. u 21:00
(Фото В. Марковић)

Najmodernije tehnologije još nisu utvrdile da li je lopta prešla gol-liniju kod šuta Džefa Harsta u finalu Mundijala 1966. u kojem je Engleska pobedila Zapadnu Nemačku, ali možda će biti drugačije sa 158. srpskim fudbalskim „večitim” derbijem koji je takođe obeležio sporan, pogodak priznat na intervenciju pomoćnog sudije. Dobro je da ovde ulog nije bila titula...

Ni uz pomoć televizijskih snimaka ne može – sa sigurnošću – da se kaže da je, poluvisoka, lopta celim prečnikom prešla gol-liniju u 72. minutu, kada ju je odbio golman Partizana Vladimir Stojković, posle udarca glavom Ričmonda Boaćija, kojem je centrirao Marin nakon kornera. U liniji sa golom nije bilo kamere, ali jeste dodatnog sudije Nenada Đokića (Stojković između njega i lopte) čiju procenu je uvažio glavni arbitar Danilo Grujić.

Zahvaljujući tom golu, šampion je stigao do remija u Humskoj: Partizan – Crvena zvezda 1:1 (1:0). A bili su „crveno-beli” zreli ne za poraz, nego za debakl, iako su došli u goste kao favoriti, sa oreolom Lige šampiona i očekivanjem svojih navijača da će se „prošetati” do pobede.

Ipak, kapitulirali su samo u 33. minutu, pred Rikardom Gomešom. Centarfor „crno-belih” je, pored dvojice rivala, uspeo da se namesti na šut sa 16 metara po sredini i pogodio levi ugao gola Milana Borjana, koji se ispružio koliko je mogao. Izazvao je erupciju oduševljenja domaćih pristalica, praćenu skandiranjem „Liga šampiona”...

Mimo golova, Zvezda je imala još jedan ozbiljniji udarac, koji je uputio bek (u 26. minutu, Stojković rutinski zaustavio Rodićev šut sa ivice kaznenog prostora), a Partizan, između ostalih pokušaja, tri situacije u kojima je gol bio na vidiku. U sedmom minutu, Janković je izašao sam ispred Borjana, poludesno, ali požurio sa šutem. „Još se trese” prečka podno severne tribine, od „strele” koju je Pantić odapeo u 52. sa 25 metara. A malo je reći stopostotna šansa za priliku u petercu posle kornera u 68. minutu, kada je samo trebalo gurnuti loptu u gol, ali je završila u Borjanovim rukama.

Partizan Zorana Mirkovića igrački i taktički je deklasirao Zvezdu, sa napadačkim kvartetom u kojem je svako uspevao i da drži loptu i da deluje na velikom prostoru – Janković je dominirao na sredini odakle je, na primer, u 40. minutu sjajno poslužio Gomeša kojeg je u poslednji čas, na deset metara od gola, izblokirao Degenek. Najveći deo posla u odbrani, domaći su obavili sa bekovima Miletićima koji su, rasterećeni ofanzivnih obaveza, držali Bena i Kafua na bokovima, daleko od gola.

Osim prinudne izmene štopera, Babićem umesto povređenog Savića, Zvezda je imala još jednu u odnosu na sastav suprostavljen Napoliju, izostavljajući Jovičića da bi imala igrača više napred. Ni to ni slobodnija uloga Marka Marina, na čiji se pravi pas iza leđa odbrane čekalo do 71. minuta (tada približen golu, Ben „dodao” Stojkoviću), nije pomoglo da zbilja nemoćni prvak zaliči na tim koji ima igru.

Dok su Zvezdini vatreni navijači bili u punom broju, pola Partizanovog „juga” je zvrjalo prazno, sa dve frakcije njegovih pristalica na „istoku”. Na tribinama nije bilo većih incidenata, sa izuzetkom bakljade „partizanovaca” u 36. minutu kada je dim zakratko prekrio teren, i uvreda koje su oni upućivali Borjanu.

Stadion Partizana. Gledalaca: 25.000. Sudija: Danilo Grujić. Strelci: 1:0 Gomeš 33, 1:1 Boaći 72. Žuti kartoni: Zdjelar, Zakarić (Partizan), Krstičić (Zvezda).

Partizan: Stojković 7, N.R.Miletić 7, Marković 7, Valijente 7, N.G.Miletić 7(od 88. Urošević -), Šćekić 7, Zdjelar 6, Zakarić 7, Janković 7(od 81. Kosović -), Pantić 6, Gomeš 7(od 80. Nikolić).

Crvena zvezda: Borjan 7, Stojković 6, Degenek 6, Babić 6, Rodić 6(od 86. Gobeljić -), Krstičić 7, Čaušić 6(od 46. Jovančić 5), Kafu 5(od 60. Simić 7), Marin 6, Ben 5, Boaći 7.