Pune 33 godine Miljko Valjarević je sekretar Pravnog fakulteta u Beogradu. Upisao je 70.000 brucoša, a 25.000 pravnika ima njegov potpis na uverenju o diplomiranju. Ispratio je s diplomom najveći broj današnjih sudija, tužilaca i advokata, bivše i sadašnje ministre, predsednike vlade, pa i predsednika države i mnoge današnje novinare. Od danas je u penziji.
Od 1976. godine radi na fakultetu, a od 1. jula 1985. godine, kada je stupio na dužnost sekretara, birano je 15 uprava fakulteta i 11 dekana. Za to vreme administracija je kompjuterizovana, zgrada fakulteta renovirana spolja i iznutra, izgrađen je aneks s novim kabinetima i galerijom, novi kadrovi su dolazili, a stari odlazili u penziju. Nastavni plan i program je menjan više puta. Miljko Valjarević je uvek bio tu i brinuo o svemu.
U vremenima velikih promena koje nisu mimoišle ni fakultet, bio je čovek kontinuiteta i pre svega dobri duh Pravnog fakulteta, kako je rekao dugogodišnji dekan i rektor Univerziteta Dejan Popović na poslednjoj sednici Nastavno-naučnog veća. Veoma emotivna je bila reakcija svih članova veća na poslednjoj sednici kojoj je Valjarević prisustvovao u svojstvu sekretara, pre nekoliko dana, pričaju profesori.
– U istoriji Pravnog fakulteta, dugoj 210 godina, nijedna ličnost ni približno toliko dugo kao Miljko Valjarević nije obavljala funkciju sekretara. Ta dugotrajnost svedoči o duboko usađenom poverenju velike većine nastavnika i saradnika u ljudske i profesionalne kvalitete koji se potvrđuju u ostvarenim rezultatima – rekao je prof. dr Dejan Popović prilikom ispraćaja Valjarevića u penziju.
Pravni fakultet u Beogradu danas ima 102 nastavnika i asistenta, još oko 70 zaposlenih u administraciji i 7.500 studenata na sve četiri godine studija. Poslednjih decenija prošlog veka bilo je uvek oko 12.000 –13.000 studenata.
– Posao sekretara je da se stara da fakultet funkcioniše na svim nivoima, od tehničkog dela, normativnog uređenja opštih akata fakulteta do spone između nastavnika, studenata i stručnih službi. U tehnološkom delu zgrada iako stara, sagrađena davne 1937. godine, i sada izgleda kao nova. Table, sunđere i krede sada su zamenili kompjuteri i video prezentaciona oprema. Nastavnik danas dolazi s „flešom” u amfiteatar, ima kompjuter i platno i sada je studentima materija jednostavnija i lakše dostupna. Među profesorima je uvek bilo vrhunskih predavača koji su umeli da neosetno s ozbiljne materije pređu na šalu, da razgale studente, pa da se vrate na sadržaj predavanja, tako da 45 minuta brzo prođe– priča Miljko Valjarević za „Politiku” na Krstovdan, dok ispraća goste sa slave Pravnog fakulteta.
Kada se približi ispitni rok, tada je raspored ispita najvažnija stvar na svetu, kako za studente tako i za sekretara fakulteta i administraciju. Treba obraditi na hiljade ispitnih prijava, odrediti datume polaganja i ispitivače, a pritom voditi računa o razmaku između ispita za one koji žele da polažu po tri-četiri predmeta u jednom roku. U junskom ispitnom roku je bilo i blizu 40.000 ispita.
Osamdesetih godina prošlog veka raspored ispita je rađen ručno, u daktilobirou na mehaničkim pisaćim mašinama, a studenata je bilo mnogo više nego danas. Čekali su na šalterima u dugačkim redovima da odlože ispit ili da promene ispitivača. IT revolucija donela je velike promene kojima je na Pravnom fakultetu upravljao Valjarević.
– Od 2008. godine je na Pravnom fakultetu počelo elektronsko prijavljivanje ispita. Danas svaki student ima svoj e-nalog, s „elektronskom kasicom”, gde prijavljuje i uplaćuje ispite i informiše se o datumu polaganja i ispitivaču – objašnjava Valjarević.
Nekadašnja država SFRJ imala je 18 državnih pravnih fakulteta i Miljko Valjarević je sarađivao sa svima. Danas je u svakodnevnom kontaktu s pravnim fakultetima u Crnoj Gori i Republici Srpskoj, a posebno s pravnim fakultetima u Srbiji i svim fakultetima Univerziteta u Beogradu.
– Nisam imao radno vreme niti pravi godišnji odmor. Fakultet je bio moj izbor i prioritet. Dekan vodi kadrovsku politiku i vodi računa o nastavnom planu, a moje je bilo da se sve to sa stručnim službama pripremi i da sve funkcioniše. Sa svim dekanima sam imao izvanrednu saradnju i od svakog sam ponešto naučio – kaže Valjarević.
Posebno mu je drago što je sve vreme imao izvanrednu saradnju sa studentima i rukovodstvom studenata, koji mu se javljaju i posle završenog fakulteta. Danas ima preko dve hiljade brojeva u telefonskom imeniku i saradnju sa svim institucijama gde ima pravnika.
– Prijatan je taj osećaj kada vas prepoznaju gde god da odete, u opštinu, sud, ministarstvo i kada vam kažu da ste im pomogli dobronamernim i iskrenim savetima. Uvek imate otvorena vrata – kaže Miljko Valjarević.
Kada ode u penziju, svakako će mu fakultet nedostajati. Posle 42 godine predanog rada, penziju će iskoristiti za zasluženi odmor.