Medicinski stručnjaci, promovišući „Vodič za zdrave životne navike”, opet su podsetili koliko ishrana utiče na zdravljeAutori juče predstavljene publikacije „Vodič za zdrave životne navike” nastojali su da ponude korisne informacije o tipovima ishrane, namirnicama i njihovom pravilnom odabiru, količini, kalorijskoj i nutritivnoj vrednosti i sugerišu adekvatan intenzitet i oblik fizičke aktivnosti za sve grupe stanovništva. Knjižicu su priredili zdravstveni stručnjaci i specijalisti za ishranu sa univerziteta u Beogradu i Novom Sadu, iz Centra za zdravlje, vežbanje i sportske nauke i Zavoda za sport i medicinu sporta iz Beograda.
– Istraživanja su pokazala loše navike u pogledu ishrane i fizičke aktivnosti stanovništva Srbije svih uzrasta. Deca i odrasli ne unose dovoljno voća i povrća, u njihovoj redovnoj ishrani nema dovoljno žitarica, mleka i mlečnih proizvoda, uz povećan unos masti i šećera, skoro polovina stanovnika ima sedentaran životni stil, a većina nije dovoljno informisana o zdravim navikama. Zato je „Vodič” namenjen medicinskoj zajednici, ali i građanima, kojima će ponuditi razumljive i jednostavne savete i preporuke u skladu sa najvišim svetskim standardima – izjavio je prof. dr Sergej Ostojić, inicijator i jedan od autora.
Prof. dr Jagoda Jorga, sa Medicinskog fakulteta u Beogradu, preporučila je uravnotežen unos povrća, voća, žitarica celog zrna, mlečnih proizvoda, proteinskih namirnica u skladu sa intenzitetom fizičkih aktivnosti. Prof. dr Višnja Đorđić sa Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja Novi Sad istakla je da je fizička aktivnost neophodna svim kategorijama stanovništva: odraslim osobama preporučuje se minimalno 150 minuta umerene aerobne aktivnosti nedeljno, dok bi deca i mladi svakog dana trebalo da budu aktivni najmanje 60 minuta. Fizička aktivnost starijih osoba posebno je važna jer doprinosi očuvanju mobilnosti, boljem mentalnom zdravlju i raspoloženju.