Od našeg dopisnika
Sarajevo – Zbog nedolaska ministara iz redova hrvatskog naroda, inače članova HDZ-a, u Sarajevu ni juče nije održana sednica Saveta ministara BiH koja je, iz istih razloga, otkazana i pre osam dana. Novinarima je uskraćena mogućnost da dobiju više detalja o ponovnom odgađanju zasedanja, jer nijedan od članova kabineta Denisa Zvizdića, predsedavajućeg tog saveta, nije nakon izlaska iz sale želeo da o tome govori.
Evidentni početak političke krize i blokade rada institucija BiH, kao posledice loših odnosa Bošnjaka i Hrvata, dodatno pogoršanih izborom Željka Komšića za hrvatskog člana Predsedništva BiH, nagovestio je juče i zagrebački „Večernji list” u izdanju za BiH.
U tekstu posvećenom sada već propalom zasedanju, navodi se, između ostalog, da sednica Saveta ministara neće biti održana „zbog višemesečnih prevara, manipulacija i otvorenog kršenja dogovora koji Stranka demokratske akcije (SDA) čini prema hrvatskim kolegama u toj instituciji”.
Jedan od dodatnih razloga za njihovo razilaženje, prema saznanjima „Večernjeg lista”, jeste i to što je ministar civilnih poslova BiH Adil Osmanović, „mimo znanja i saglasnosti hrvatske strane, na funkciju sekretara ’njegovog’ ministarstva, na kojoj je do sada bio hrvatski predstavnik, postavio po svom izboru Biljanu Čamur”.
To je, dodaje se u tekstu, učinjeno uprkos tome što je ministar finansija Vjekoslav Bevanda pre petnaestak dana uputio pismo Zvizdiću, kao predsedavajućem Savetu ministara, u kojem je naveo „11 stvari u kojima su hrvatski predstavnici oštećeni”, kao i zahtev da „na funkcije na kojima su bili hrvatski zvaničnici dođu predstavnici istog naroda”.
Iz Zvizdićevog kabineta osporavaju navode „Večernjeg lista”, ocenjujući ih kao „politikanski pokušaj manipulacije stvarnim činjenicama” i „grubu manipulaciju” koja je, kako kažu, „utemeljena na poznatoj i prepoznatljivoj propagandnoj tehnici zamajavanja i prebacivanja odgovornosti na drugu stranu”.
Sednicu Saveta ministara BiH, osim Bevande, koji inače zbog bolesti i nije mogao doći, bojkotovali su i ministri odbrane i pravde, Marina Pendeš i Josip Grubeša, dakle svi članovi ovog saziva.
Prema Poslovniku o radu Saveta ministara, održavanje sednica i donošenje odluka moguće je samo pod uslovom da je prisutno više od polovine članova, od kojih najmanje po dva iz svakog konstitutivnog naroda.
Posledice odavno narušenih odnosa između Bošnjaka i Hrvata trpi i Republika Srpska, jer se na dnevnom redu drugi put odložene sednice Saveta ministara nalazi i predlog odluke o izdavanju garancije BiH po ugovoru o zajmu za koridor 5C u RS između Javnog preduzeća „Auto-putevi RS” i Evropske banke za obnovu i razvoj.