Nova Varoš – Prizori ispražnjene vodoakumulacije Uvac čija je osnovna namena hidroenergetska, u predelu osobenih prirodnih vrednosti (u kanjonu reke Uvac na desetak kilometara od Nove Varoši) koji pohode mnogi posetioci da vide čuvene meandre i beloglavog supa, zabrinuli su ovih dana i javnost. Pitanja su se množila: da li su ovim pražnjenjem reka i živi svet u njoj ugroženi, da li je tačno da je količina vode u jezeru sada najmanja od njegovog formiranja? Kako EPS gazduje tom vodoakumulacijom, ima li istine u pričama da je jezero ispražnjeno zbog izrazito povećane proizvodnje struje i navodnih transakcija u kupoprodaji struje između Srbije i BiH?
S tim pitanjima obratili smo se „Elektroprivredi Srbije” čiji nam je Sektor za odnose s javnošću brzo dostavio odgovore. Suština koju EPS navodi jeste da se u proizvodnji na Uvcu poštuju propisi i vodoprivredna dozvola, a odbacuju se tvrdnje o opasnosti po jezero i živi svet u njemu te demantuju priče o transakcijama struje sa BiH.
– „Elektroprivreda Srbije” poštuje propise Republike Srbije i sva zakonska ograničenja u pogledu očuvanja životne sredine. Trenutna kota jezera Uvac je 970,93 metra, a minimalna radna kota po vodoprivrednoj dozvoli, koju je izdalo Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine, je 940 metara – naglašavaju u Sektoru za odnose s javnošću EPS-a i prilažu važeću vodoprivrednu dozvolu.
Limske HE akumulacija "Uvac" 2003-2018
U toj dozvoli izdatoj EPS-u, koja važi sve do aprila 2032. godine, uz ostalo piše: „Radi normalnog održavanja može se vršiti pražnjenje akumulacije Uvac do kote 930 metara, dok za eventualne izmene kota minimalnog i maksimalnog nivoa treba pribaviti odgovarajuće dozvole nadležnih organa, koje će se izdati po posebnom zahtevu na osnovu zakonom utvrđenog postupka.”
U odgovoru EPS-a dalje piše da flora i fauna na jezeru Uvac nisu ugrožene: „Nisu tačni tabloidni navodi i nema govora o pražnjenju jezera i navodnim transakcijama u kupoprodaji struje između Srbije i BiH. U 2018. godini JP EPS nije imao komercijalnu trgovinu električnom energijom ni sa jednim subjektom iz Bosne i Hercegovine. Tvrdnja da količina vode u jezeru nikad nije bila manja od njegovog formiranja nije tačna, jer trenutna količina je 16 miliona kWh, što je skoro pet puta više nego u februaru 2012. godine kada je bilo vode u jezeru 3,5 miliona kWh.”
S tim u vezi EPS nam je dostavio i podatke o kretanju kote jezera Uvac još od 1996. godine, navodeći da je kota ovog jezera 1. marta 2012. bila 950,25 metara, a da je najniža kota u poslednje 22 godine bila 943,17 metara i zabeležena je 27. decembra 2000. Pri ovim kotama, zaključuju u EPS-u, nije dolazilo do bilo kakvih ekoloških poremećaja.