Britanska svemirska letelica danas je uspešno poletela na misiju ka Merkuru, planeti najbližoj Suncu. Naučnici se nadaju da će dobiti odgovor da li se na površini ove planete nalazi voda.
Misija je nazvana „Bepi Kolombo” i biće jedna od najambicioznijih projekata koje je dosad pokrenula Evropska svemirska agencija. Prema pisanju britanskog „Telegrafa”, na daleko putovanje biće poslate dve sonde koje će istraživati izuzetno vrelu planetu na kojoj temperature dostižu i do 450 stepeni Celzijusa.
Jednu sondu napravio je „Erbas” dok je druga urađena u Japanu.
Ovo neće biti prva misija jer je NASA poslala sonde ka Merkuru u nekoliko navrata, i to „Mariner”, 1974. godine, dok je poslednji, „Mesindžer” oko Merkura leteo od 2011. do 2015. godine, preneli su elektronski mediji.
Poslednje pripreme pred poletanje (Fotografije Tviter)
Naučnici se nadaju da će tokom ekspedicije dobiti odgovor na pitanje da li na Merkuru postoji voda. Iako je ova planeta najbliža Suncu, pojedini njeni delovi konstantno su u senci, što dovodi do pada temperature na minus 180 stepeni Celzijusa i formiranja ledenog omotača.
Pre šest godina sonda „Mesindžer” otkrila je led na severnom polu planete, ali senzori nisu mogli da potvrde da li vide vodu ili sumpor. Naučnici se nadaju da će nova misija dati odgovor na ovo pitanje.
„Mesindžer” je uočio i organsku materiju na planeti, međutim, veruje se da zbog visoke temperature, nova sonda neće uočiti bilo kakvu vrstu života na Merkuru. Očekivanja su da će se možda doći do novih saznanja koja će pomoći da se razume kako je nastao život na Zemlji.
Trebalo bi da se sazna i nešto više o magnetnom polju Merkura. Naime, u prethodnoj misiji uočeno je da planeta poseduje magnetno polje što bi moglo da znači da nije čvrsta do svog središta, već da je ono užareno, kao Zemljino.
Ema Bans, profesorka Univerziteta u Lesteru, koja je napravila deo instrumenata za upravljanje novom sondom kaže da ima još dosta činjenica o Merkuru koje nisu jasne.
Letelica „Bepi Kolombo” nazvana je po pokojnom italijanskom naučniku Đuzepeu Bepi Kolombu koji je bio glavni organizator slanja sonde „Mariner 10” ka Merkuru.
„Bepi Kolombo” danas je lansirana sa evropskog kosmodroma u Kourou, u Francuskoj Gvajani i do Merkura će putovati sedam godina.
Tokom putovanja dugog 5,2 milijarde milja leteće u blizini atmosfere Zemlje, Venere i Merkura kako ga ne bi usporavala veoma jaka gravitaciona sila Sunca.
Kada letelica doleti na zadatu poziciju, od nje će se odvojiti dve sonde koje će naredne dve godine slati podatke ka Zemlji.