Užice – Doskora su, posle domaćih, posetioci iz Slovenije po brojnosti prednjačili u poseti Memorijalnom kompleksu Kadinjača. Sada su primat preuzeli Kinezi: u ovoj sezoni oni su bili najbrojniji stranci na poznatom brdu kod Užica gde se nalazi spomenik palim borcima Radničkog bataljona.
U užičkom Narodnom muzeju, nadležnom za ovaj memorijalni kompleks, sabrali su da je oko 20.000 ljudi grupno ili pojedinačno posetilo Kadinjaču od aprila (kad kreću ekskurzije i putovanja) do oktobra ove godine.
To je najbrojnija poseta u poslednjoj deceniji. Mnogi od njih su stranci: najviše iz Kine, Slovenije, ostalih republika bivše SFRJ, pa i Britanci, Rusi, Amerikanci, Poljaci, poneki Nemac...
– Gosti iz Kine sve su brojniji na Kadinjači. Gotovo svakog dana minulog leta makar nekoliko njih je boravilo ovde. Razgovarajući s njima, zaključio sam da su vrlo zainteresovani za spomenike iz Drugog svetskog rata, za NOB, Užičku republiku. Uz tu zainteresovanost, povećanje njihovog broja omogućio je i sporazum o bezviznom režimu između Kine i Srbije – kaže za naš list Veljko Jevtić iz užičkog muzeja, kustos u Memorijalnom kompleksu Kadinjača.
Kinezi ovde, dodaje on, najčešće fotografišu spomenik borcima Radničkog bataljona. Posećuju i spomen-dom gde najčešće zastaju uz stalne postavke „Radnički bataljon i borba na Kadinjači” i „Užički kraj u NATO agresiji na SRJ”, a vrlo su zainteresovani za istorijske pojedinosti o ovoj borbi.
Kustos Jevtić, kako naglašava, posetiocima opisuje istorijske činjenice onakve kakve jesu, da je to bila borba između znatno nadmoćnijeg okupatora i grupe radnika patriota koji su štitili odstupnicu partizanskoj vrhovnoj komandi i ranjenicima.
Verni Kadinjači već decenijama su Slovenci, koji dolaze organizovano ili svraćaju u prolazu vozilima kamperima, a ima i bajkera.
– Uglavnom su to stariji jugonostalgičari upućeni u našu istoriju, mada ima i mladih koji ovde svrate u proputovanju Srbijom. Bila nam je letos medicinska sestra iz Ljubljane koja tvrdi da je radila u smeni u ljubljanskom Kliničkom centru baš kad je Tito tamo smešten, pre nego što mu je amputirana noga. Jednom je u grupi Slovenaca na Kadinjači bio i 90-godišnji Isidor, u ratu mitraljezac na Sremskom frontu. Dolazili su i antifašisti iz Hrvatske. Kadinjaču je ove sezone posetila i grupa istoričara iz Austrije: oni se bave istorijom Drugog svetskog rata, izučavaju i Užičku republiku pa su došli da vide mesto borbe i stradanja Radničkog bataljona – navodi Veljko Jevtić.
Od posetilaca iz Srbije ovaj memorijalni kompleks najčešće su pohodile ekskurzije đaka, penzionerskih i boračkih organizacija, udruženja građana...