Svečanom akademijom i otvaranjem Konfučijeve učionice, namenjene đacima koji uče kineski kao prvi strani jezik, Karlovačka gimnazija, najstarija u zemlji, obeležila je 227 godina od osnivanja.
Kako objašnjava Radovan Kovačević, direktor ove škole od nacionalnog značaja, moderna učionica nastala je kao projekat Konfučijevog instituta Univerziteta u Novom Sadu i napravljena je uz pomoć pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje.
Ovim je obeležen i završetak rekonstrukcije jedne od najlepših gimnazija u zemlji, vredne oko 250.000 evra, a skupu su prisustvovali Mladen Šarčević, ministar prosvete, i Dubravka Negre, direktor kancelarije Evropske investicione banke za zapadni Balkan.
– Sem uređenja fasade, dela grejanja, vodovodne i kanalizacione mreže, u prostoriji pored Konfučijeve učionice napravljena je galerija u kojoj su trenutno izložena dela nastala na likovnim kolonijama Karlovačke gimnazije. Prostor ćemo koristiti i za izložbe savremene umetnosti, a nedavno smo tu postavili i umetničke slike koje je gimnazija dobila na konkursu koji je odobrilo Ministarstvo kulture. Ponosni smo što smo proširili svoju umetničku zbirku – objasnio je direktor Kovačević.
Od 1. septembra Karlovačka gimnazija postala je i jedina škola u zemlji u kojoj đaci kao prvi strani jezik uče norveški, a prvi put je u njene učionice uveden i japanski jezik. Kineski se uči od školske 2010/11. godine, a jedna od najboljih filoloških gimnazija u Srbiji ima i odeljenja đaka koji uče starogrčki i latinski jezik, španski, francuski, italijanski, engleski, nemački i ruski.
Kako hroničari vole da kažu za ovu školsku ustanovu, „pod zvonjavom zvona tri karlovačke crkve” odškolovali su se prvi moderni srpski intelektualci, poput Borislava Mihajlovića Mihiza, Branka Radičevića, Jovana Sterije Popovića, Sime Milutinovića Sarajlije, Đorđa Natoševića.
Predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović najavio je da je u pripremi i zakon koji će na sveobuhvatan način doprineti očuvanju kulturnog nasleđa Sremskih Karlovaca i razvoju svih potencijala opštine koja predstavlja sedište srpske duhovnosti.