sreda, 21.11.2018. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
Poslednja izmena 23:41
ČETVRTO KOLO FUDBALSKE LIGE ŠAMPIONA

Čudo na „Marakani”: Zvezda savladala vicešampiona Evrope

„Crveno-beli" ostvarili prvu pobedu u elitnom takmičenju golovima dvostrukog strelca Milana Pavkova – 2:0 (2:0)
Autor: Katarina Ivanovićutorak, 06.11.2018. u 18:59
(Фото Милан Рашић)
(Фотографије Ненад Неговановић)

Verovatno ni najzagriženiji navijači Crvene zvezde nisu mogli da se nadaju da će njihovi ljubimci uspeti da postignu gol protiv aktuelnog vicešampiona Evrope, Liverpula, a još manje da će njihova ekipa savladati slavni engleski klub. Ipak, čudo se dogodilo i „crveno-beli” su golovima dvostrukog strelca Milana Pavkova uspeli nadigraju velikog protivnika i da ostvare prvu pobedu u Ligi šampiona otkako se takmičenje igra u ovom formatu i pod ovim imenom: Crvena zvezda - Liverpul 2:0 (2:0).

Izabranici Vladana Milojevića su ostvarili najveću pobedu u novijoj istoriji kluba, a imajući u vidu odnos snaga ova dva tima i jednu od većih u istoriji jer su uspeli da savladaju tim koji je 20 puta vredniji od njihovog. Naime, igrači Liverpula su prema "Transfermarktu" procenjeni na 913 miliona evra, što ih čini četvrtom najvrednijom ekipom na planeti, dok svi igrači srpskog šampiona vrede 43,9 miliona. Ova pobeda dobija još više na značaju ukoliko se u obzir uzme da su Zvezdini fudbaleri pre ovog susreta ubedljivo poraženi od Pari Sen Žermena (6:1) i Liverpula (4:0).

Izabranici Vladana Milojevića su trijumfovali baš na dan kada je 1973. godine Crvena zvezda eliminisala Liverpul u Kupu šampiona i ukupnim rezultatom 4:2 se plasirala u četvrtfinale. Meč četvrtog kola Lige šampiona dva tima su dočekala u različitom raspoloženju pošto je srpski šampion imao minimalne šanse da se plasira u narednu rundu, dok se „crveni” bore za prvu poziciju sa Napolijem i Pari Sen Žermenom.

Trener „crveno-belih” Vladan Milojević na ovom susretu nije mogao da računa na napadača Ričmonda Boaćija čije mesto u startnoj postavi je zauzeo Milan Pavkov. Milan Rodić, Marko Marin i Vujadin Savić, koji nisu igrali na prošlom susretu, su se oporavili od povrede i zauzeli svoje mesto među najboljih jedanaest igrača, dok je Dušan Jovančić zaigrao umesto Branka Jovičića.

Sa druge strane njegov kolega Jirgen Klop nije u Beograd doveo Džerdana Šaćirija, švajcarskog reprezentativca albanskog porekla, koji je letos gol protiv Srbije slavio pokazivanjem „albanskog orla”. Nemac je poručio da je njegova ekipa došla da igra fudbal, a ne da se bavi politikom. On u startnu postavu nije uvrstio ni Roberta Firmina umesto kog je zaigrao Staridž, dok je na „klupi” ostao i Fabinjo kog je zamenio Milner.

Iz minuta u minut:

Drugo poluvreme

90. minut Mogli su gosti u finišu meča da postignu makar počasni pogodak, ali je Milan Borjan ponovo blistao na golu srpskog šampiona. Salah je u zaustavnom vremenu šutirao sa ivice šesnaesterca, ali je golman "crveno-belih" zaustavio njegov udarac.

75. minut Imali su "crveno-beli" izglednu priliku da postignu i treći pogodak i tako 15 minuta pre kraja reše pitanje pobednika. Ben i Pavkov su "povukli" kontranapad, ali se Srnić nije najbolje snašao. Do lopte stigao ni Gobeljić, koji je pokušao da "ukliza", pa je ona završila u gol-autu.

73. minut Zvezdin strateg je bio prinuđen da pred kraj meča načini i treću izmenu kada je umornog Krstičića zamenio Jovičić.

70. minut Igrači Liverpula, koji su verovatno računali na sigurne bodove protiv srpskog predstavnika, krenuli su u finišu susret silovito ka golu protivnika. Salah je dvadeset minuta pre kraja snažno šutirao, ali je Borjan odbranio njegov udarac. Lopta se odbila do Egipćanina koji je iz drugog pokušaja pogodio stativu.

59. minut Vladan Milojević je bio prinuđen da u 59. minutu načini prvu izmenu kada je umesto povređenog Filipa Stojkovića u igru uveo Marka Gobeljića koji može da "pokrije" više pozicija. Pet minuta kasnije Marka Marina je zamenio Filip Čaušić.

56. minut Domaća ekipa je imala dosta sreće posle centaršuta Robertsona kada je lopta najpre pogodila Bena u glavu, a zatim i Borjanovu prečku.

46. minut S obzirom da je njegov tim imao dva gola zaostatka trener Liverpula je na početku drugog poluvremena načinio dvostruku izmenu. Umesto Staridža i Aleksandera Arnolda priliku su dobili Firmino i Gomez. Igrači Zvezde smatrali su da je španski arbitar Antonio Mateu trebao da dosudi jedanaesterac nakon što je lopta posle udarca Marina pogodila Milnera u ruku, ali on nije ništa dosudio.

Prvo poluvreme

39. minut Malo je nedostajalo da Milan Pavkov postigne het-trik protiv vicešampiona Evrope. Napadač je umakao Van Dajku, ali je ovog puta šutirao pored gola.

33. minut "Crveno-beli" su imali dosta sreće nakon pokušaja Lalane koji je glavom šutirao malo pored gola.

29. minut Zvezda praktično nije proslavila ni prvi pogodak, a na semaforu je sedam minuta kasnije stajalo 2:0. Pavkov je krenuo u solo akciju, ostavio iza sebe Vajnalduma, a zatim sa više od 20 metara matirao nemoćnog Alisona.

22. minut Zvezdina hrabra igra se isplatila u 22. minutu kada je Pavkov savladao Alisona i doneo neverovatnu radost prepunom stadionu. Marin je izveo korner, a Pavkov nadskočio Van Dajka i sa pet, šest metara pogodio za vođstvo "crveno-belih" od 1:0.

17. minut Uzvratio je engleski klub dva minuta kasnije. Mane je prošao po boku, ubacio loptu do Staridža, a on je sa pet metara, neometan, šutirao preko gola.

9. minut Zvezda je hrabro počela meč na domaćem terenu, a prvi put je zapretila protivniku u devetom minutu. Ben je proigrao Marina koji je ušao u protivnički šesnaesterac, prevario Arnolda, ali nije uspeo da savlada Alisona. Precizniji nije bio ni Savić koji je nakon kornera u 15. minutu šutirao iz okreta, ali je lopta posle njegovog udarca završila preko gola.

Igrači oba tima pred početak susreta (Foto N. Negovanović)

Stadion: „Rajko Mitić”. Gledalaca: oko 51.318. Sudija: Antonio Mateu (Španija). Strelci: 1:0 Pavkov (22), 2:0 Pavkov (29). Žuti kartoni: Marin (Crvena zvezda), Lalana (Liverpul).

CRVENA ZVEZDA: Borjan, Stojković (od 59. Gobeljić), Savić, Degenek, Rodić, Jovančić, Krstičić (od 73. Jovičić), Srnić, Ben, Marin (od 64. Čaušić), Pavkov. Trener: Vladan Milojević.

LIVERPUL: Alison, Aleksander Arnold (od 46. Gomez), Matip, Van Dajk, Robertson, Milner, Vajnaldum, Lalana (od 79. Oriđi), Salah, Staridž (od 46. Firmino), Mane. Trener: Jirgen Klop.

Igrači koji su 1973. eliminisali Liverpul (Foto N. Negovanović)