PARIZ – Francuski predsednik Emanuel Makron je danas, na stogodišnjicu okončanja Prvog svetskog rata, pozvao svetske lidere da potvrde svoju odgovornost za mir i deci prenesu „svet o kakvom su prošle generacije sanjale”.
„Nove ideologije manipulišu religijama, dok istorija preti da ponovi svoj tragični tok”, upozorio je on u govoru na centralnoj ceremoniji kod Trijumfalne kapije u Parizu, u prisustvu oko 70 svetskih lidera među kojima je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Makron je podsetio da su 11. novembra 1918. u 11:00 sati ujutro, pre tačno sto godina, u Parizu i celoj Francuskoj odjeknule trube i zazvonila zvona, a to je, istakao je, bilo primirje.
„Moramo se setiti te ogromne povorke boraca koji su došli iz celog sveta jer je Francuska za njih predstavljala vrednosti koje su cenili”, rekao je Makron.
Tokom te četiri godine, ukazao je, „Evropa je umalo izvršila samobistvo - sa deset miliona poginulih i šest miliona ranjenih, a mnogi od onih koji su se iz rata vratili izgubili su svoju mladost, ideale, radost življenja”.
„Svet je otkrio razmere rana koje je skrivao žar borbi. Suze umirućih smenjivale su se suzama preživelih”, rekao je, dodavši da su mladići iz celog sveta umirali za sela za koja nikad nisu ni čuli.
Makron je u govoru istakao značaj patriotizma Francuza koji su se borili 1914, a vrednosti patriotizma suprotstavio je - nacionalizmu.
„Francuska zna šta duguje svojim borcima i borcima iz celog sveta. Klanja se pred njihovom veličinom. Neka ova godišnjica bude dan kada se obnavlja večna odanost naših mrtvima”, naglasio je Makron.
Prema njegovim rečima, potrebno je pred narodom potvrditi ogromnu odgovornost, deci preneti svet o kakvom su prošle generacije sanjale.
„Za naš svet sviće zora novog doba, zora civilizacije koja čovekove sposobnosti uzdiže do najvećih visina”, poručio je, pozvavši na „dostojanstveno suočavanje sa sudom budućnosti”.
Makron je zahvalio prisutnim svetskim liderima „što su se danas okupili kao braća”, ali je zaključio da ovaj skup ne treba da bude samo „skup jednog dana”.
„Živeo mir, živele slobodne zemlje, živela Francuska”, tim rečima je francuski predsednik završio svoj govor, nakon čega je položio venac i zapalio plamen kod Spomenika neznanom junaku.
Inače, prema prvobitnom planu, trebalo je da Makron govor počne tačno u 11:00 sati kada je pre 100 godina potpisano primirje, ali pošto su su svetski lideri kasnili na ceremoniju, govor je počeo sa zakašnjenjem.
Državnici sa pet kontinenata na ceremoniji u Parizu
PARIZ – U Parizu se, kod Trijumfalne kapije, održava centralna ceremonija završetka Prvog svetskog rata kojoj prisustvuju šefovi država i vlada sa svih pet kontinenata sveta, među kojima je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Predvođeni domaćinom, predsednikom Francuske Emanuelom Makronom, predsednici i premijeri iz 72 zemlje došli su iz Jelisejske palate u kojoj su se okupili jutros, autobusima preko Jelisejskih polja doTrijumfalne kapije.
Makron i njegove kolege potom su zajedno prošetali do Trijumfalne kapije, gde se održava svečanost.
Među zastavama država pobednica i pobeđenih, odnosno svih koje su neposredno ili posredno učestvovale u Velikom ratu, najvećom do tada u istoriji, nalazi se i srpska trobojka.
Jedino su američki predsednik Donald Tramp i šef ruske države Vladimir Putin, zasebno, stigli na ceremoniju.
(Foto AP)
Najpre je Tramp sa suprugom Melanijom stigao na svečanost, a onda i predsednik Rusije.
Tinejdžeri čitali pisma iz Prvog svetskog rata
Pisma iz Prvog svetskog rata koja su napisana pre sto godina, čitalo je danas osam tinejdžera na ceremoniji obeležavanja 100. godišnjice okončanja rata, u Parizu.
„Dragi moji roditelji, danas je bilo predivno. Dobili smo vesti o primirju jutros u 9.30. Imao sam 10 minuta da se pripremim za veliku paradu na trgu u Monsu... Ulice su bile prepune civila koji su skakali od sreće bacajući cveće... Trg i ulice bili su u najrazličitijim bojama”, navodi se u pismu oficira britanske kraljevske konjičke artiljerije.
„Dragi moj Pjer, dok ti ovo pišem, ti tamo daleko u šumama Alzasa saznaješ neverovatne vesti! Ovde se čuje na sve strane. Bolesna sam od sreće, ne mogu da pišem... Ne mogu da ti opišem osećaj neverovatne radosti na ovaj prvi dan primirja”, navela je Francuskinja Deniz Brije u pismu vereniku Pjeru Foru.