Direktor evropskog projekta u Institutu humanističkih nauka u Beču Ivan Vejvoda izjavio je da su francuski organizatori napravili „neočekivanu grešku” u rasporedu sedenja na obeležavanju godišnjice primirja Prvog svetskog rata kojim predsednik Srbije nije dobio dostojno mesto.
Vejvoda je u intervjuu za Novi magazin rekao da je to „greška koja ni u kom slučaju nije trebalo da se dogodi” o čemu govori i brzo izvinjenje francuskog ambasadora u Beogradu, prenosi Beta.
„Ne znamo koji je razlog bio zašto predsednik Srbije nije imao mesto koje je dostojno uloge Srbije u Prvom svetskom ratu i žrtava koje je Srbija dala za slobodu Evrope, ali mislim da to izvinjenje govori da su i oni shvatili, prekasno, da to nije bilo onako kako je trebalo da bude. Srbija je trebalo da sedi u prvom redu sa drugima”, rekao je Vejvoda.
Savetnik za spoljne poslove i evropske integracije bivših premijera Zorana Đinđića i Zorana Živkovića rekao je da je veoma važno što su se u Parizu sastali predsednik Srbije Aleksandar Vučić i nemačka kancelarka Angela Merkel, iako ne zna o čemu su razgovarali.
On je naveo da rešenja za Kosovo nema bez Nemačke koja je „ključni partner za ceo region u svakom pogledu ”ekonomskom, investicionom, političkom, bezbednosnom”.
„Kolika je fleksibilnost Nemačke, od toga će umnogome zavisiti šta dve strane ponude kao svoj zajednički predlog”, rekao je Vejvoda.
Bivši direktor Fonda za otvoreno društvo i potpredsednik Nemačkog Maršalovog fonda izrazio je uverenje da je Vučić jasno opredeljen za EU i za rešavanje kosovskog pitanja što „stalno ponavljaju oni koji su zaduženi za te poslove”, ali i ocenio da se sporo sprovode demorkatske reforme i jačanje vladavine prava.
Vejvoda je ocenio da na Prištinu najveći uticaj ima Vašington i rekao da bi EU trebalo više da se angažuje ako je cilj da Beograd i Priština nađu rešenje do proleća pred evropske izbore.
EU ako želi da očuva sebe i liberalno-demokratski poredak u svetu, mora mnogo ozbiljnije da razmotri svoju ulogu u svetu, rekao je on.
„I tu se vraćamo na Balkan. Ukoliko Evropa nije kadra da integriše ovaj region od 18 miliona ljudi, teško će biti kadra da ima bilo kakvu ulogu u nekim ozbiljnijim krizama”, rekao je Vejvoda.