Srpska akademija nauka i umetnosti (SANU) obeležiće 177 godina rada u ponedeljak, 19. novembra otvaranjem Audiovizuelnog arhiva i Centra za digitalizaciju u zgradi SANU u Beogradu. Kako je najavljeno iz te institucije, novu jedinicu Akademije otvoriće u 11 časova predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić i upravnik Arhiva SANU akademik Vasilije Krestić. Predviđeno je obraćanje predsednika Srbije Aleksandra Vučića i predsednika Srpske akademije nauka i umetnosti Vladimira S. Kostića, prenosi Beta.
U okviru obeležavanja Dana SANU biće predstavljeni i novoizabrani dopisni članovi Akademije.
Istorija SANU počela je 7. novembra 1841. godine kada je osnovano Društvo srpske slovesnosti (DSS) sa ciljem da proučava srpski jezik i na njemu propagira nauke. Zbog jačanja liberalne struje u DSS, koja je bila kritički usmerena prema vladajućem režimu, Društvo je suspendovano januara 1864. godine.
Rad je nastavljen 29. juna iste godine osnivanjem Srpskog učenog društva (SUD) koje je nastavilo poslove na prikupljanju i objavljivanju dokumenata o srpskoj istoriji, geografiji i etnografiji, i produžilo izdavanje Glasnika.
Članovi Društva nisu se slagali sa njegovim osnovnim zadatkom: liberali su verovali da je prosvećivanje naroda njihov osnovni zadatak, dok su konzervativci proklamovali naučni rad. Budući da su razlike bile nepomirljive, osnovana je 1886. godine Srpska kraljevska akademija (SKA), a Srpsko učeno društvo je postojalo sve do 1892. godine, kada se spojilo sa Akademijom.
SKA se sastojala od četiri stručne akademije: akademije umetnosti, akademije prirodnih nauka, akademije društvenih nauka i akademije filozofskih nauka.
Posle Drugog svetskog rata zvaničan naziv Akademije promenjen je u Srpska akademija nauka, a od 1960. godine u Srpska akademija nauka i umetnosti (SANU). Podelu na stručne akademije zamenila je podela na odeljenja, kojih danas ima osam.