Od našeg stalnog dopisnika
Podgorica – Ukoliko se u Crnoj Gori nastave tekući procesi revizije istorijskih fakata, uskoro bi Beogradu mogao da bude ispostavljen odštetni zahtev za posledice srpske okupacije 1918. godine. Da je tako nešto moguće, čulo se na skupu nevladinog udruženja „Crnogorski pokret”, poznatog po ekstremističkom delovanju.
Ova NVO je zatražila je od crnogorskih i srpskih vlasti da „osnuju komisiju koja će se baviti obračunom i nadoknadom štete Crnoj Gori” prouzrokovanom, kako navode, „neprijateljskim odnosom Srbije u Prvom svetskom ratu i aneksijom 1918. godine”.
Već ranije najavljenu inicijativu će, kako su saopštili, uputiti predsednicima država, vlada i skupština Crne Gore i Srbije, Srpskoj pravoslavnoj crkvi, Srpskoj akademiji nauka i umetnosti i Matici srpskoj.
Na skupu je takođe usvojena „Deklaracija o rešavanju statusa Crnogorske pravoslavne crkve i zakona o slobodi veroispovesti”, koji od Skupštine Crne Gore zahteva da „političkom rezolucijom oglasi da takozvana Podgorička skupština, ne može nositi obeležje skupštine, kao i da se Ukaz o ujedinjenju crkava iz 1920. godine, u delu koji se tiče autokefalne crnogorske crkve, proglasi nevažećim”.
Takođe, traži se da se donese zakon o slobodi veroispovesti, kojim bi se imovina „Beogradske patrijaršije” u Crnoj Gori oduzela, te „evidentirala kao državna imovina Crne Gore”.
Ostali zahtevi upućeni skupštini odnose se na zahtev da se izglasa zakon o zabrani veličanja datuma, događaja i ličnosti za koje se vezuje negacija državne nezavisnosti i ustavnog poretka, kao i dovođenje zemlje u kolonijalni položaj prema drugim državama.
Tokom trajanja skupa u podgoričkom hotelu „Ramada”, čuo se isti ovakav zahtev i od visokog funkcionera vladajuće Demokratske partije socijalista (DPS) i njenog poslanika i predsednika Ustavnog odbora Miodraga Miška Vuković u emisiji „Vruće stolice”. Vuković, koji je uz Đukanovića svih 30 godina vlasti, javnosti u Srbiji je poznat kao kreator Žabljačkog ustava 1992. godine i kao kolumnista u nedeljniku „Svedok”.
On je izrazio očekivanje od crnogorske skupštine da „odgovarajućim aktom reaguje povodom organizovanja proslava takozvane Podgoričke skupštine i sličnih okupljanja koji negiraju Crnu Goru”.
Za Vukovića je očekivano i ispravno što je Matiji Bećkoviću, Čedomiru Antiću, Aleksandru Rakoviću i Dejanu Miroviću zabranjen ulazak u Crnu Goru i dolazak na skup u Budvi i ne misli da je vlada donela pogrešnu odluku.