četvrtak, 13.12.2018. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
Poslednja izmena 13:13
LIGA NACIJA U FUDBALU

Crnogorci matirani za dva minuta

Naša reprezentacija uz dosta muke savladala žilavog protivnika.– Mitrović u 38. minutu promašio penal, gostima u 59. poništen čist pogodak: Srbija – Crna Gora 2:1 (2:0). – U utorak duel sa Litvanijom
Autor: Dragan Todorovićsubota, 17.11.2018. u 16:17
Љајић је одлично реаговао после сјајног паса Тошића за 1:0 (Фото Н. Неговановић)

Kada se na kraju svedu svi detalji, sve prilike koje je imao protivnik, onda je zadovoljstvo utoliko veće. Naravno, ako se ima u vidu činjenica da je reprezentacija Srbije trijumfom nad vrlo dobrom Crnom Gorom,  zakoračili ka boljem i kvalitetnijem fudbalskom društvu, ipak, nema dileme: posao još nije završen... Da bi se do željene grupe stiglo, potreban nam je i trijumf u utorak protiv Litvanije, pa da 2. decembra u Nionu čekamo žreb za prvenstvo Evrope.

Srbija je na početku utakmice uspela da ostvari željenu prevagu na sredini terena, mada su se Crnogorci dobro organizovali na svojoj polovini, pa se igra uglavnom odvijala između dva šesnaesterca. Krstajić i njegov stariji kolega Tumbaković su sa ne malim brigama dočekali derbi u našoj grupi. Domaćin čak bez četvorice fudbalera, dok su gosti stigli bez prve zvezde tima Stevana Jovetića. Ipak, svako je na svoj način čekao šansu.

Kolarov: Imali smo i penal..
Kapiten Srbije Aleksandar Kolarov nije krio radost zbog nove pobede, ali i razočarenje zbog promašenog penala.–Sve je bilo na našoj strani i dobar rezultat i dobra igra u prvih 45 minuta. Imali smo i penal, mada je Mitrović na svoj način šutirao. Prvo poluvreme je bilo odlično, na kraju zasluženo smo pobedili. Protiv Litvanije nas očekuje težak zadatak, sutra je dan odmora a od ponedeljka taktika za prvo mesto u grupi, istakao je kapiten Srbije.

Crna Gora je opasno zapretila u 19. minutu kada je brzonogi Mugoša uspeo da pobege našoj odbrani, potom prevari Veljkovića a onda uputi oštar udarac ka golu. Međutim, Rajković je dobro intervenisao. Gostujući srednji red, koji su činili fudbaleri Partizana Šćekić, Kosović i Janković, uspešno se nosio sa Matićem i Maksimovićem. Jednostavno, kao da se nisu uplašili rivala..

Naši fudbaleri nikako nisu uspevali da probiju čvrst bedem gostujuće odbrane, kojom je dirigovao Simić, koji je u odsustvu Jovetića i Savića, kao najiskusniji igrač, poneo kapitensku traku. Kako je utakmica išla ka  završnici prvog poluvremena tako je Crna Gora bila sve ubojitija, dok su naši igrači, uglavnom individualnim akcijama, pokušavali da se probiju do Petkovića.

Sa druge strane, izabranici Mladena Krstajića su uporno pokušavali da što pre pronađu željenu formulu, protiv rivala koji je u prvih pola časa igre delovao mnogo ozbiljnije. A onda, daleko bolji i uspešniji period igre našeg državnog tima, koji je za samo dva minuta uspeo da ostvari željenu rezultatsku prednost. I dok su se Crnogorci nespretno poigravali na našoj polovini, dobar deo njihovih igrača ostao je uspavan ispred Rajkovića. Usledio je žestok odgovor. Dušan Tadić je hitrim koracima osvajao dobar deo terena, a onda se odlučio da uposli Ljajića, koji je bio u boljoj poziciji od Mitrovića. Prvotimac Bešiktaša  je bio brži i spretniji od Kopitovića i majstorski uspeo da savlada nemoćnog golmana gostiju: Srbija - Crna Gora 1:0!

Tumbaković: Svaka čast Srbiji
Selektor Crne Gore Ljubiša Tumbaković je biranim rečima govorio o rivalu, istakavši da je njegova ekipa iako oslabljena dala maksimum:–Osnovni cilj je bio da napravimo rezultat, nismo loše delovali u prvih tridesetak minuta. Malo smo promenili raspored igrača, pokušali da budemo ubedljiviji. Svaka čast Srbiji. Crna Gora ima dobre mlade igrače, bili smo mnogo konkretniji u nastavku, ostaje nam težak ispit sa Rumunima u utorak u Podgorici.

Nije prošlo ni šezdesetak sekundi kada je kapiten Kolarov sjajno centrirao sa leve strane, baš onako kako samo on ume, napadač Fulama je ,,poleteo” i  u engleskom stilu pored kapitena Simića, ponovo primorao Petkovića na kapitulaciju. Lopta je prošla tik ispod same prečke, pošto je Mitrović uspeo vrhom kopačke da je udari i iznenadi Petkovića: Srbija – Crna Gora 2:0!

Retko su naši fudbaleri napadali, ali kada su to činili, stvarali su veliku pometnju u gostujućoj odbrani, koja je posle dva lako primljena pogotka, polako popuštala. U 38. minutu sudija Maljenko se odlučio da  pokaže na belu tačku, smatrajući da je Šćekić faulirao Matića. Gosti se nisu puno bunili, pa je Mitrović uzeo loptu, pokušao je lob udarcem sa 11 metara da savlada Petkovića, pomalo i prepotentno,  ali je lopta otišla daleko preko gola. Šteta, jer smo mogli već tada da mirne duše razmišljamo o Litvancima...

Mitrović je nonšalantno izveo penal i prebacio gol  (Foto I. Veselinov)

U nadoknadi vremena Mitrović je ponovo bio u epicentru fudbalskih dešavanja u šesnaestercu protivnika, i iz drugog plana, a nakon kornera Kolarova uspeo opasno da zagreje dlanove golmanu gostiju.  Petković je sjajnom paradom spasio svoju mrežu, a svoj tim i težeg poraza...

Crnoj Gori je u 59. minutu poništen čist pogodak. Pokušali su igrači Srbije da naprave ofsajd, Vešović nije bio u nedozvoljenoj poziciji mada je Maljenkov pomoćnik podigao zastavicu. Bunili su se gosti ali je na tome ostalo. U 65. minutu Kosović je opalio po lopti ali se Rajković nije dao prevariti.

Daleko bolju i konkretniju igru u napadu gosti su krunisali u 70. minutu. Jovović se u našem šesnaestercu lako oslobodio Milenkovića, usledilo je dodavanje do Kosovića, koji je najpre pogledao gde se Mugoša nalazi, usledio je tačan pas Partizanovog veziste, a onda je  opasni strelac zahvatio loptu levom nogom i sa nekih desetak metara uspeo da savlada Rajkovića. Mugoša je minut kasnije opet bio u dobroj šansi, ali je lopta prošla pored stative.

U tim trenucima gosti su žestoko napadali ka našoj mreži, pa je tako u 72. minutu i Janković dobro zagrejao dlanove Rajkoviću. U samom finišu Srbija se uglavnom koncentrisala na čuvanje rezultata, iako se u naše redove opasno uvukla nervoza i konfuzija. U tim momentima trebalo je prodrmati ekipu nekim novim idejama. Raspoloženi Jovović je u samom finišu meča sjajno šutirao, lopta je išla pod prečku ali je Rajković ponovo dobro intervenisao.

U poslednje poglavlje utakmice Crna Gora je krenula na sve ili ništa. Često su izabranici Ljubiše Tumbakovića bili pred našim vratima, znajući da opasno namuče našeg čuvara mreže, a kod navijača izazovu opasnu zebnju. Ipak, na našu sreću sve se dobro završilo..

Stadion ,,Rajko Mitić”. Gledalaca: oko 15.000.  Sudija: Alberto Undijano Maljenko (Španija). Strelaci: Ljajić 30, Mitrović 32, Mugoša 70. minut. Žuti kartoni: Matić (Srbija), Mugoša, Simić, Kopitović, Janković (Crna Gora).

Srbija: Rajković 7, Rukavina 6, Milenković 7, Veljković 7, Kolarov 7, Maksimović 7, Matić 7, Gaćinović 6 (od 71. Lukić 6), Tadić 7, Ljajić 7 (od 90. Radonjić -), Mitrović 7 (od 83. Jović -).

Crna Gora: Petković 7, Marušić 7, Kopitović 6,5, Simić 6,5, Vešović 6, Kosović 7, Šćekić 6 (od 46. Boljević 6), Jovović 7, Ivanić 6, Janković 7 (od 82. Đorđević -), Mugoša 7.